Corona Vaccine: ମେ ୧ରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ପାଇଁ ଟୀକା, ପ୍ରଥମେ ପାଇବେ ଅନ୍ତଦୋୟ କାର୍ଡଧାରୀ, ତାପରେ BPL ଏବଂ ଶେଷରେ APL

Share this:

ରାୟପୁର:ପୁଣିଥରେ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ (Corona Pandemic) ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୋଦୀ ସରକାର ମେ ୧ରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବାରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମେ ୧ ତାରିଖରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ (Chhatishgargh) ରେ ମେ ୧ତାରିଖରୁ ୧୮ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ।

ଛତିଶଗଡର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ୧୮ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦାବି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ-ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଥିଲେ। ମେ ୧ରେ ଟିକା ହେବ କି ନାହିଁ, ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ଥିଲା। ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଟିକା ପହଞ୍ଚିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ୧୨.୩୦ପରେ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରି ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅନ୍ତଦୋୟ ରେସନ କାର୍ଡ ଅଛି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ, ତା’ପରେ ବିପିଏଲ କାର୍ଡକୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ତା’ପରେ ଏଲପିଏଲ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ଟୀକା ପାଇବେ। ଟିକା ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ।

amazon-adv

Also Read | Rohit Sardana: ଜଣାଶୁଣା ଟିଭି ସାମ୍ବାଦିକ ରୋହିତ ସରଦାନାଙ୍କ ପରଲୋକ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.