Corona Vaccination: ଆଜିଠାରୁ ୧୮ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆରମ୍ଭ, କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କିପରି କରିବେ Registration

corona vaccine
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମେ ୧ରୁ  କରୋନା ଟିକା (Corona Vaccine) ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ମଧ୍ୟରେ୧୮ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆଜି ୨୮ ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଟୀକାକରଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେବ।  ୧୮ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବକମାନେ ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଟିକା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କୋଭାକ୍ସିନ (Covaxin)ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡ  (Covishield) ରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଯେଉଁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଦିଆଯାଏ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ମଧ୍ୟ ଦିନ ଆସିବା ପରେ ସମାନ ଟିକାକୁ ଦିଆଯିବ।

ପଞ୍ଜୀକରଣ ବିନା ଟିକା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ବିନା ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ କୋଭିନ୍ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ (CoWin Web Portal) ମାଧ୍ୟମରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।  ଆପଣ କୋଭିନ ପୋର୍ଟାଲ https://selfregistration.cowin.gov.in/ କୁ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରି ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ। ସେହିପରି ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ୱାକ ଇନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ (Walk in Registration) ରେ ସ୍ପଟ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣର ସୁବିଧା ପୂର୍ବ ପରି ଜାରି ରହିବ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ୧୮ ପ୍ଲସ୍ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିନ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ୧୮ରୁ ୪୫ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପରିସର ବହୁତ ବଡ। ତେଣୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର  କିପରି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବେ?

ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ PIB ସୂଚନା ଦେଇଛି। କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂର୍ବ ପରି ସମାନ।  ପୋର୍ଟାଲରେ (https://selfregistration.cowin.gov.in/) କିମ୍ବା ଆରୋଗିଆ ସେଟୁ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଟିକା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

କିପରି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବେ

  • ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି https://selfregistration.cowin.gov.in ପୋର୍ଟାଲକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ଏଠାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣର ଏକ ବିକଳ୍ପ ରହିବ।
  • ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ Gate OTP ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ OTP ବାର୍ତ୍ତା ଆସିବ। ଏହାକୁ ୧୮୦ ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ତାପରେ ଆପଣ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବା ମାତ୍ରେ ଏକ ନୂଆ ପେଜ ଖୋଲିବ।  ଏହି ପେଜରେ ଆପଣ ନିଜର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ଫଟୋ ପରିଚୟ ପାଇଁ ଆଧାର ବ୍ୟତୀତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ (Driving Licence), ପାନ୍ କାର୍ଡ (Pan card), ପାସପୋର୍ଟ (Passport), ପେନ୍ସନ୍ ପାସବୁକ୍ (Pension Passbook), NPR ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ଏବଂ ଭୋଟରପରିଚୟ ପତ୍ରର ବିକଳ୍ପ ଅଛି।
  • ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବାଛନ୍ତୁ ଏବଂ ID ନମ୍ବର ଏଣ୍ଟ୍ରି  କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ନାମ, ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ଏହା ପରେ ନିକଟସ୍ଥ କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ବାଛିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ରହିବ।
  • କେନ୍ଦ୍ର ବାଛିବା ପରେ, ଆପଣ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ଉପଲବ୍ଧ ସ୍ଲଟ୍ ଚୟନ କରିପାରିବେ।
  • ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ନମ୍ବର ଆସିବ,ଆପଣ ଯାଇ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ।

Also Read : Corona Vaccine: ମେ ୧ରୁ ୧୮ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟୀକା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

Share this: