Corona Virus: ଜୈବିକ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ୨୦୧୫ରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ​​

corona bio
Share this:

ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ: ଚୀନ୍‌ (China) ର ୱୁହାନ (Wuhan) ର ଏକ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona Virus) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାକୁ ବିଶ୍ଵର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (World Health Organization) ର ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ କ୍ଲିନଚିଟ ପାଇପାରି ନାହିଁ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ଖୁଲାସା ବେଜିଂ ପ୍ରଶାସନକୁ ସାମନାକୁ ଆଣିଛି। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ଦସ୍ତାବିଜ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ (Covid-19) ମହାମାରୀର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

ବ୍ରିଟେନର ଦି ସନ୍ ଖବରକାଗଜ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟର ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଇ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଦେଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (PLA) କମାଣ୍ଡର ଏହି ସାଂଘାତିକ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରୁଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମିଳିଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ୨୦୧୫ରେ ସାମରିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଚାଇନାର ବରିଷ୍ଠ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା  ଲେଖାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିଲେ।

ଚୀନ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ SARS କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ଜୈବିକ ଅସ୍ତ୍ରର ନୂତନ ଯୁଗ ବୋଲି କହିଥିଲେ, ଯାହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି କୋଭିଡ।  PLA ଦଲିଲ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ବାୟୋ-ଅସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଶତ୍ରୁର ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନା କର୍ଣ୍ଣେଲ ମାଇକେଲ ଜେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି, ଯିଏ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଜୈବକ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ଲଢେଇ ହୋଇପାରେ।

ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଚାଇନାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା SARS ହୁଏତ ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ବାୟୋ-ଅସ୍ତ୍ର ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୁଚିନ୍ତିତ ଭାବେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା। ସାଂସଦ ଟମ୍ ଟୁଗେନହାଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ରାଜନେତା ଜେମ୍ସ ପାଟରସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ କୋଭିଡ-୧୯ର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି। ତେବେ ବେଜିଂରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଖବରକାଗଜ ଚୀନ୍‌ର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଲେଖା ପ୍ରକାଶ କରିଥିବାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ୨୦୧୯ ଶେଷରେ SARSH-Kov-2 ଉଭା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପ୍ରାୟ ଦେଢ ବର୍ଷ ଧରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। କରୋନା ଭୂତାଣୁର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ ମାନବ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ବହୁତ କ୍ଷତି ଘଟାଉଛି।

Also Read | Corona Vaccine: ଏଥର ରାଜ୍ୟର ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରୋନା ଟୀକା ଡୋଜ୍ ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *