Arnab Goswami: ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

Supreme court

ମୁମ୍ବାଇ: ଗତକାଲି ୨୦୧୮ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଥିବା ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ (Bombay High Court) ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି (Republic TV) ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ (Arnab Goswami) ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ  ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ଦିନ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ଆଙ୍କର୍ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋସ୍ଵାମୀଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ୪ ନଭେମ୍ବରରେ ୧୪ ଦିନିଆ ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି କେସରେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ସହ-ଅଭିଯୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୨୬ ଅନୁଯାୟୀ ଅସାଧାରଣ ଅଧିକାରର ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାର କୌଣସି ମାମଲା ତିଆରି କରାଯାଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଧାରା ୪୩୯ ଅନୁଯାୟୀ ନିୟମିତ ଜାମିନ ପାଇବାକୁ ଉପାୟ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସହ-ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଧାରା ୨୨୬ ଅନୁଯାୟୀ ଗିରଫ ଏବଂ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ହାବେସ କର୍ପସ (Habeas corpus) ଦାଖଲ  କରିଥିଲେ। ବେଞ୍ଚ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଆବେଦନ ସ୍ଥିର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହାର ନୀରିକ୍ଷଣ ପ୍ରକୃତିର ଅଟେ ଏବଂ ନିୟମିତ ଜାମିନ ମାଗୁଥିବା ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ। ବିକଳ୍ପ ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ନାହିଁ। ବେଞ୍ଚ କହିଛି ଯେ ପ୍ରକୃତି କେବଳ ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ରୟୋଗରେ ସୀମିତ।

ବେଞ୍ଚ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ସେସନ୍ କୋର୍ଟକୁ ଜାମିନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଯଦି ଏପରି କୌଣସି ଆବେଦନ କରାଯାଏ ତେବେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ସହ-ଅଭିଯୁକ୍ତ ନୀତୀଶ ଶାରଦା ଏବଂ ପ୍ରବୀଣ ରାଜେଶ ସିଂଙ୍କ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେପରି ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୋଇଥିଲା। ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଆଲିବାଗ ସେସନ କୋର୍ଟରେ ନିୟମିତ ଜାମିନ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।

Also Read | Corona Vaccine News: ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜରର ଦାବି, କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣରେ ୯୦% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

Share this:

You may have missed