World Heart Day 2020: ଆଜି ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟ ଦିବସ;କରୋନା କାଳରେ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ

World heart day

ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟ ଦିବସ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯ଦିନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟ ଦିବସ (World Heart Day)। ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଆଜି ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଚମ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣେ ହୃଦୟ ରୋଗୀ। ୱାର୍ଲ୍ଡ ହାର୍ଟ ଫେଡେରେସନ୍ (World Heart Federation) ଅନୁଯାୟୀ, ହୃଦ୍‌ରୋଗ (CVD) ମୃତ୍ୟୁର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ‘ଧୂମପାନ, ମଧୁମେହ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ମୋଟାପଣ ଏବଂ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ।  ଏହି ବର୍ଷ, ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟ ଦିବସରେ, ଫେଡେରେସନ୍ ଆମର ହୃଦୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଏବଂ ‘ହୃଦ୍‌ରୋଗକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ହୃଦୟ ବ୍ୟବହାର'(Use Heart to beat Cardiovascular Disease) ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି, ଯାହା କେବଳ ସେତେବେଳେ ଘଟିବ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବ।  

ୱାର୍ଲ୍ଡ ହାର୍ଟ ଫେଡେରେସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୮ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି। ଆଜି ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona Virus) କାଳରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଶେଷ ଟିପ୍ସଗୁଡ଼ିକ  ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବା।

ଲୁଣ ଏବଂ ଚିନିକୁ ଯେତେ ସମ୍ଭବ ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରନ୍ତୁ:

ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣ ଏବଂ ଚିନି ଯେତେ ସମ୍ଭବ ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରନ୍ତୁ। ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନି ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଲୁଣ ଖାଇବା କାରଣରୁ ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଶରୀରରେ ଆଇରନ୍ ଅଭାବ ହୁଏ। ଉଭୟ ଜିନିଷ ହୃଦୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ।

ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ:

ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା। ଏଥିପାଇଁ ଖାଦ୍ୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ଅଧିକ ତେଲଯୁକ୍ତ  ଏବଂ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

ଟେନସନ୍ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ଅଧିକ ଟେନସନ୍ ନିଅନ୍ତି, ଶରୀରକୁ ହରମୋନ୍ ବିରୋଧରେ ସେତେ ଲଢିବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସେ ହୃଦୟ ରୋଗୀ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।

ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:

ଯଦି ନିଜ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ବ୍ୟାୟାମ ନିୟମିତ କରନ୍ତୁ:

ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ, ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଜରୁରୀ। ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖେ, ଯାହା କରୋନା ଯୁଗରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ହୃଦୟ ସହିତ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ।

Also Read: Covid19 India: ଭାରତରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ମାତ୍ର ୧୧ ଦିନରେ

Share this: