Petrol Diesel Price: ମୋଦୀ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଉପରେ ବର୍ଷେ ହେଲା ବୃଦ୍ଧି କରିନାହାଁନ୍ତି ଟିକସ, ତଥାପି କାହିଁକି ମୂଲ୍ୟ ବଢିଲା ?

petrol-diesel
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତାଜା ଖବର ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ (Petrol and Diesel Price) ରେକର୍ଡ ସହିତ ରହିଛି। ଦେଶର ପ୍ରାୟ ସହରରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୧୦ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଦାମରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁଠାରେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରି ସାରିଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଯୋଗୁଁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Narendra Modi) ଙ୍କ ସରକାର ସବୁଆଡେ ସମାଲୋଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ବିରୋଧ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ବିଭିନ୍ନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଆକ୍ରମଣରେ ଆସିଥିବା ମୋଦୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ କୌଣସି ଟିକସ (Tax) ବୃଦ୍ଧି କରିନାହାଁନ୍ତି।

ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୩୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୩୨ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇନାହିଁ। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରି ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ଭାଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବେସ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୋରମ୍ ରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ , ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଅସ୍ଥିରତା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୬ ଜୁନ୍ ୨୦୧୦ ଏବଂ ୧୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୪ ରୁ ବଜାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଆଧାରରେ କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ ଯେ ତୈଳ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ବଜାର ସ୍ଥିତିକୁ ଆଧାର କରି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୈଳ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଟଙ୍କା ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଧାରରେ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ।

Also Read | Odisha Covid Updates:ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୬୧୫ଜଣ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *