WHO ର କରୋନା ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଲିକ୍, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏହିପରି ବ୍ୟାପିଗଲା

covid19-lab

ବେଜିଂ:  ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (World Health Organization-WHO ) ର ଏକ ଦଳ ଚୀନ (China) ୱୁହାନ (Wuhan) ସହରରେ ପହଞ୍ଚି କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Covid-19) ସଂକ୍ରମଣ କିପରି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା ଏବଂ ଚାଇନାରେ ଏହା କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ତାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାର ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଏ ବାବଦରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହି ରିପୋର୍ଟର କିଛି ଅଂଶ ଲିକ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

କରୋନାର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ (Corona Virus) ର ୱୁହାନ୍ ଲ୍ୟାବ (Lab) ରୁ ଲିକ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍ ଅଟେ। WHO ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମିଳିଛି। ଲାବୋରେଟୋରୀରୁ ଭୂତାଣୁ ଲିକ୍ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦିଗ ଉପରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ WHO ଟିମ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ​​ଯେ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହିଁ ଯାହାଦ୍ଵାରା କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଦାୟୀ ହେବ ନାହିଁ।

ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବାଦୁଡିରୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଲା। WHO ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଲେଇମାନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥାଇପାରେ। ୱୁହାନ୍ ମିଶନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା WHO ଦଳର ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିପୋର୍ଟ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବୁ। WHO ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ୱୁହାନର ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ବଜାରରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମିଳିଥିଲା ​​କି?

Also Read | Covid19 Odisha Updates: ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରେ ୨୦୮ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

You may have missed