Video: ଭାରତର ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଛାଡିଛି, ବାଜୱାଙ୍କ ପାଦ ଥରି ଉଠୁଥିଲା, ମୁହଁରେ ଝାଳ ଥିଲା…

New Delhi: ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ (Pakistan) ଭାରତ (India) ର ଆକ୍ରମଣକୁ ଭୟ କରିଆସୁଛି। ଏହି ଭୟ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଗଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ (Wing Commander Abhinandan) ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନାକୁ  ଅନୁସରଣ କରୁକରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭାରତର ଆକ୍ରମଣ ଭୟ ରହିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଭୟ ଯୋଗୁଁ ସେ ଅଭୀନନ୍ଦନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସାଂସଦ ଆୟାଜ ସାଦିକ (Ayaz Sadik) ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ସାଂସଦ ଆୟାଜ ସାଦିକ ଭାରତୀୟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତ ଆକ୍ରମଣର ଭୟ କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତ କରିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ବୁଧବାର ସଂସଦରେ ସେ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବାୟୁସେନା ପ୍ରତି ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାବେଳେ ତାଙ୍କର ମିଗ -୨୧(MIG-21) ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ପରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଧରାହୋଇଥିଲେ।

ସାଂସଦ ଆୟାଜ ସାଦିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ(Imran Khan) ନିଜେ ଭାରତୀୟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଥିବା ବୈଠକକୁ ଆସିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବୈଠକରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଗୋଡ଼ ଥରି ଉଠୁଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଝାଳ ବାହାରୁଥିଲା, ଭାରତକୁ ଆକ୍ରମଣ ନକରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଅଭୀନନ୍ଦନଙ୍କୁ ସୀମା ପାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଭାରତ ରାତି ୯ଟାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନିୟମ ଆଣି ନାହୁଁ। ଏହି ସରକାର ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିୟମକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ଆମେ ଇସଲାମାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ଏହି ସରକାର ଭଳି ସୁବିଧା ଦେଇନାହୁଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୧୪ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ପୁଲୱାମାରେ CRPF କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୪୦ ଜଣ  ସାମରିକ ବାହିନୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାର ଜବାବରେ ୨୬  ଫେବୃଆରୀରେ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା କର୍ମଚାରୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତାଲିମ ଶିବିର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବିମାନ F-16 ବ୍ୟବହାର କରି ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଆକାଶରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲା। ଭୂତଳ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମିରାଜ୍ -3S ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା।

ଏଥିସହିତ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନର F-16 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ତାଙ୍କ ମିଗ -21 ରୁ R-73 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ମିଗ୍ -21 ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ବହୁତ ଚାପ ପଡିଥିଲା, ଏହା ପରେ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଅଟ୍ଟାରୀ-ୱାଗା ସୀମାରୁ ଭାରତକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

Also Read | Smriti Irani: କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

1 thought on “Video: ଭାରତର ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଛାଡିଛି, ବାଜୱାଙ୍କ ପାଦ ଥରି ଉଠୁଥିଲା, ମୁହଁରେ ଝାଳ ଥିଲା…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *