Corona:ବିଶ୍ୱକୁ ଅପିଲ,ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କର,ଯଦି ସେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼େ ତେବେ ବିଶ୍ୱ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବ:ଆମେରିକା କୂଟନୀତିଜ୍ଞ

Share this:

ଯେତେବେଳେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେଉଛି, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ନିରନ୍ତର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି

ୱାଶିଂଟନ୍: ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭାରତ (India) କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାର (America ) ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ଆମେରିକା-ଭାରତ ବ୍ୟବସାୟ ପରିଷଦର ସଭାପତି ନିଶା ଦେଶାଇ ବିଶ୍ଵାଳ (US Diplomat Nisha Biswal) ଭାରତ ବିଷୟରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ (Corona Virus Pandemic) ବିରୋଧରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଭାରତକୁ ସବୁ ପ୍ରକାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ। କାରଣ ଯଦି ଭାରତର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିଯାଏ ତେବେ ବିଶ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଭାରତ ମାନବିକତା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ ରଖିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆମର ପାଳି।

ଭାରତୀୟ ମୂଳନିବାସୀ ନିଶା ଦେଶାଇ ବିଶ୍ଵାଳ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆମେରିକା-ଭାରତ ବ୍ୟବସାୟ ପରିଷଦ (UASIBC) ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ନିଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବିଚଳିତ ହୋଇଛି। ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଖରାପ ହେଉଛି। ଭାରତରେ, ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀର୍ଷ ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଆମେ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲୁ।

TV_assoc

ବିଶ୍ଵାଳ  କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୪୦ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତକୁ ୧ ହଜାର ଭେଣ୍ଟିଲେଟର (Ventilators) ଏବଂ ୨୫ ହଜାର ଅମ୍ଳଜାନ କନସେଣ୍ଟରେଟର (Oxygen Concentrators) ପଠାଇଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କମିଟି ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ୍, ଆମେରିକାର ଦେଶିକ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗ ତଥା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟରେ କମିଟି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ  କରି ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଉପାୟ ଉପରେ ବିଚାର କରିଛି। ଆମେରିକାର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଭାରତର ସହାୟତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେଉଛି ସେତେବେଳେ ଭାରତ ନିରନ୍ତର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏକ କଠିନ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ସେତେବେଳେ ଆମକୁ ଏହା ସହ ଛିଡା ହେବାକୁ ପଡିବ। ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ମହାମାରୀ କୌଣସି ଦେଶ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଆମେରିକା ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

Also Read | Covid-19 Odisha: ଓଡ଼ିଶାରୁ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ୧୨ହଜାର ୨୩୮ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁନ୍ଦରଗଡରୁ ସର୍ବାଧିକ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.