UP Population Bill: ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନଥିଲେ; ମିଳିବନି ରେସନ, ସରକାରୀ ଚାକିରି, ଲଢିପାରିବନି ନିର୍ବାଚନ

yogi up
Share this:

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (Uttar Pradesh) ସରକାର  ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ (Population Control)  ଆଣୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ (Yogi Adityanath) ସରକାର ଏକ ସୂତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ (Government Jobs) ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ। ସେମାନେ ନିର୍ବାଚନ (Election) ରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ଶିଶୁର ନୀତି ଆପଣେଇଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଆୟୋଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ୟୁପି ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ବିଲ୍ -୨୦୨୧ (Uttar Pradesh Population (Control, Stabilization and Welfare) Bill, 2021)ର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କଠାରୁ ମତାମତ ମଗାଯାଇଛି।

ଯୋଗୀ ସରକାର ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ସୂତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ୟୁପିରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦିଗରେ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ। ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଷ୍ଟିସ ଏନ୍ ମିତ୍ତଲଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏକ ସଂଶୋଧିତ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜନସଂଖ୍ୟା (ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ) ଅଧିନିୟମ ୨୦୨୧ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ଏହା ୨୧ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ ଏବଂ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ।

ଯୋଗ ସରକାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଏକ ନୂତନ ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି ଜାରି କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ଆଇନ ଆୟୋଗ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ-କେନ୍ଦ୍ରିତ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଇନର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିଜେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ବୋଲି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି। ୟୁପିରେ ସୀମିତ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେତୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଦୁଇ ପିଲା ଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ପଦୋନ୍ନତି ସହିତ ଅନେକ ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ। ଯଦି ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ, ତେବେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ଏହି ନୀତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ନକରିବାକୁ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ହୁଏ ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ଇନକ୍ରୀମେଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି।

ଦୁଇରୁ କମ୍ ପିଲା ଥିଲେ ଅଧିକ ସୁବିଧା

ଯେଉଁ ପିତାମାତାମାନେ ପରିବାରକୁ କେବଳ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରୀ ସେବାରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ବୃଦ୍ଧି, ପଦୋନ୍ନତି, ସରକାରୀ ଗୃହ ଯୋଜନାରେ ଛାଡ, PF ରେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ବୃଦ୍ଧି ଭଳି ଅନେକ ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ। ସେହିପରି ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ନଥିବା ଦୁଇ ପିଲା ଥିବା ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଘର ଟ୍ୟାକ୍ସ, ଗୃହ ଋଣ ଛାଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ, ପିତାମାତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯେଉଁମାନେ ଏକ ଶିଶୁ ଉପରେ ପରିବାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା, ଶିକ୍ଷା, ବୀମା, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ। ସରକାରୀ ଚାକିରି ଥିବା ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଚାରିଟି ଅତିରିକ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।  ଯଦି ଏହି ଦମ୍ପତି ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସନ୍ତାନ ପରେ ନିରାକରଣ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ପୁଅ ପାଇଁ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଝିଅ ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଧାର୍ମିକ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏକରୁ ଅଧିକ ବିବାହ କରୁଥିବା ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୋଗ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏକରୁ ଅଧିକ ବିବାହ କରନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ପତ୍ନୀଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ଯଦି ମହିଳା ଜଣକ ଏକରୁ ଅଧିକ ବିବାହ କରନ୍ତି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ। ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

Also Read | Zika Virus: ଆସିଲା ଜିକା ଭାଇରସ, ୧୪ ଜଣ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ପରେ କେରଳକୁ ଗଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *