ମାଗଣା ଯୋଜନା ହେବ ବନ୍ଦ! ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର, ନୀତି ଆୟୋଗ, ଅର୍ଥ ଆୟୋଗ ଏବଂ RBI କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

Supreme court
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଘୋଷଣା ହେଉଥିବା ମାଗଣା ଯୋଜନା (Freebies) କୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ (Supreme Court) କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର, ନୀତି ଆୟୋଗ, ଅର୍ଥ ଆୟୋଗ ଏବଂ ଆରବିଆଇ (Centre, Niti Aayog, Finance Commission and the RBI) କୁ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗଠନମୂଳକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମାଗଣା ଉପହାର ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଉ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ ଭି ରମନା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ କୃଷ୍ଣ ମୁରାରୀ ଏବଂ ହିମା କୋହଲିଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏବଂ ସରକାର କହିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ଆମେ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି। ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲ ଗଠନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ରେ ହେବ।

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର PIL କୁ ସମର୍ଥନ କରି କହିଛି ଯେ ମାଗଣା ବଣ୍ଟନ ଅବଶ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର କାରଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଭୋଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜ୍ଞାନୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାବରେ ଚୟନ କରିବାର ଅଧିକାର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଧିକ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଓକିଲ ଅଶ୍ୱିନୀ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ପିଏଲ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଥିବାବେଳେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ ଏହା ଉପରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ ହୋଇପାରିବ।

ବେଞ୍ଚ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ସଂସଦ ଏହା ଉପରେ ବିତର୍କ କରିବ? କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ରାଜି ହେବେ। ସମସ୍ତ ଦଳ ମାଗଣା ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପରିଶେଷରେ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେମାନେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅର୍ଥ ବିକାଶ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉ ଏବଂ କେବଳ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ନ ହେଉ।

ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇ ୨୬ରେ ମଧ୍ୟ ବେଞ୍ଚ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ଦେଇଥିବା ଫ୍ରିବିଜ୍ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ଗୁରୁତର ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର କାହିଁକି ଦ୍ୱିଧା କରୁଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି।

ପଞ୍ଜାବ ସମେତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ପିଟିସନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବାରୁ ଭୋଟରଙ୍କଠାରୁ ଅଯଥା ରାଜନୈତିକ ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଜନପ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଇସି ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରତିରୋଧ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ।

ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବାବେଳେ ବେଞ୍ଚ ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ ବିକାଶ ସିଂଙ୍କ ଉପାଦେୟଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇଥିବାର ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛି ଯେ ପାର୍ଟିର ପ୍ରତୀକ ଜବରଦଖଲ କିମ୍ବା ପାର୍ଟି ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାତିଲ କିମ୍ବା ଉଭୟ ଶେଷରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାତିଲ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅଯଥା ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଣ୍ଠିରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାର ପ୍ରତିଶୃତି କୋର୍ଟରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।

Read Also | Voter ID link with Aadhaar: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭୋଟର କାର୍ଡ ସହ ଆଧାର ଲିଙ୍କ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *