Sea Plane: ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟିରୁ ସାବରମତିକୁ ଉଡ଼ିବ ପ୍ରଥମ ସି ପ୍ଲେନ୍

sea plane1

ଅହମ୍ମଦାବାଦ: ସି ପ୍ଲେନ୍ (Sea Plane) ସେବା ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି (Statue Of Unity) ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଗୁଜୁରାଟର କେଭାଡିଆ (Kevadia)ରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଅହମ୍ମଦାବାଦ (Ahmedabad) ର ସାବରମତି ନଦୀ କୂଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସମୁଦ୍ର ବିମାନ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ଆସିବ। ଏହାକୁ ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍ (Spice Jet) ଚଳାଇବ। ଆଗକୁ ଲୋକଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ଦେଖି ଏହି ମାର୍ଗରେ ପ୍ରାୟ ଦଶଟି ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ। ବାସ୍ତବରେ ଏହାକୁ ସି ପ୍ଲେନ୍ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅଣାଯିବ।

ଗୋଟିଏ ବିମାନରେ ୨୦୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାକୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ରହିବେ। ଏହି ଯୋଜନା ଗୁଆହାଟି (Guwahati), ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର (Andaman and Nicobar Islands), ଦିଲ୍ଲୀ ଯମୁନା (Yamuna) ଠାରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଟପ୍ପର ଡ୍ୟାମ (Tappar dam) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

ବାସ୍ତବରେ, ‘ଉଡାନ ଯୋଜନା’ ଅଧୀନରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ୧୬ ଟି ସି-ବିମାନ ମାର୍ଗ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୧୬ ରୁଟରେ ସାବରମତି ଏବଂ ସର୍ଦ୍ଦାର ସରୋବର ମାର୍ଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ସି ପ୍ଳେନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୭ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମୋଦୀ ସାବରମତି ନଦୀ କୂଳରୁ ଏକ ସି ପ୍ଳେନ ନେଇଥିଲେ।

ସି ପ୍ଳେନ ଗୁଡ଼ିକୁ ଜଳରୁ ଉଡ଼ିବା ଏବଂ ଜଳରେ ଅବତରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ। କେତେକ ସି ପ୍ଳେନ ଉଭୟ ସ୍ଥଳ ଏବଂ ଜଳରୁ ଉଡ଼ି ଅବତରଣ କରିପାରନ୍ତି।

Also Read| Diwali Bonus: ୩୦ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦୀପାବଳି ଭେଟି

Share this: