Ekta Diwas: ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ: ପିଏମ ମୋଦୀ

pm-modi_ekta diwas

କୋଭାଡ଼ିଆ (mahimalive): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Prime Minister Narendra Modi) ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟକୁ ଆତଙ୍କବାଦ (Terrorist) ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ଗୁଜରାତର କୋଭାଡ଼ିଆଠା (Gujrat-Kevadiya) ରେ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍‍ ୟୁନିଟ୍‍ (Statue of Unity) ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକତା ଦିବସ (Ekta Diwas) ପ୍ୟାରେଡ୍‍ରେ ଉଦ୍‍ବୋଧନ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସଦ୍‍ଭାବ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଲାଗି ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଦେଶରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସଦ୍‍ଭାବ ବଜାୟ ରଖିବା ଲାଗି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ ହେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ‘ଏକ ଭାରତ – ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତ’ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦିଗରେ ଦେଶବାସୀ ଆଗେଇ ଯିବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (Jammu Kashmir) ଏବେ ବିକାଶ ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି। ସେହିପରି ଦେଶର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ବୁଝାମଣା ହେବା ପରେ ବିକାଶର ମାର୍ଗ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ସରକାର କୃଷକ, ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଗରିବଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭର କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ସର୍ଦ୍ଦାର ଭଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲ (Sardar  Vallabhbhai Patel) ଙ୍କ ୧୪୫ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ଗୁଜରାତର ନର୍ମଦା ଜିଲ୍ଲାସ୍ଥିତ କୋଭାଡ଼ିଆଠାରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣକରିଥିଲେ। ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏକତା ଦିବସ ପ୍ୟାରେଡ୍‍ରେ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣକରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକତା ଶପଥପାଠ କରାଇଥିଲେ।ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ ଫ୍ଲାଗ ପାଷ୍ଟ୍‍ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜାତୀୟ ଏକତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଫ୍ରାନ୍ସ (France) କାର୍ଟୁନ୍ ବିବାଦକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଲୋକ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନ କରି ବାହାରକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ପଡୋଶୀ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଖବର, ସଂସଦରେ ସତ୍ୟକୁ କିପରି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି, ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଚେହେରା ଦେଶକୁ ଆଣିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଦିନରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଦେଶ, ସମସ୍ତ ସରକାର, ସମସ୍ତ ଧର୍ମ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଶାନ୍ତି, ଭାଇଚାରା ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ମାନର ଭାବନା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ହିଂସାରୁ କେହି କେବେ କଲ୍ୟାଣ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ।

କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ:

କଂଗ୍ରେସର ନାମ ନ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଲୋକ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରିବେ। ଦେଖନ୍ତୁ  ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ କିପରି ବିବୃତ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ଏତେ ବଡ଼ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚରମ ରାଜନୀତି କିପରି ସ୍ୱାର୍ଥପରତା ଏବଂ ଅହଂକାରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ତାହା ଭୁଲିପାରିବ ନାହିଁ।

Also Read | India-France: ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତର ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ସମର୍ଥନ, ତୁର୍କୀ ବିରୋଧରେ କୂଟନୈତିକ ମୋର୍ଚ୍ଚା

Share this: