Puri Rath Yatra: ଏବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବିନା ଭକ୍ତରେ ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରା

puri-rath-yatra
Share this:

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବିନା ଭକ୍ତରେ ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରା (Puri Rath Yatra) ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପୁରୀ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ରଥଯାତ୍ରା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଜି ଗୁରୁବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। କୋଭିଡ଼ (Covid-19) ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କଡାକଡି ପାଳନ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ପୁରୀରେ ଏହି ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (SRC) ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେ  କହିଛନ୍ତି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ ଯାତ୍ରା ପୁରୀରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ବିନା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଏଭଳି ସମାବେଶକୁ ପ୍ରଶାସନ ନିଷେଧ କରିଛି।

SRC କହିଛି ଯେ କେବଳ ମନୋନୀତ ସେବାୟତ ଯେଉଁମାନେ ଉଭୟ କୋଭିଡ଼ ନକାରାତ୍ମକ ଏବଂ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଗତ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏଥର ମଧ୍ୟ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକର ଲାଇଭ୍ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ଟେଲିଭିଜନ୍ ଏବଂ ୱେବକାଷ୍ଟରେ ଦେଖିପାରିବେ।

Also Read | Covid-19: ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଜି ୬୦୯୭ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *