SBI ଗ୍ରାହକ ସାବଧାନ! ବ୍ୟାଙ୍କ ATM ଚାର୍ଜ ନାମରେ ଆଦାୟ କରୁଛି ଟଙ୍କା

sbi-atm
Share this:

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଆପଣ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (State Bank Of India) ର ଗ୍ରାହକ ଅଟନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚେତାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। ଏସବିଆଇ (SBI) ର ଏଟିଏମ୍ (ATM) ସୁବିଧା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦେୟ ଆଦାୟ କରାଯାଏ। ଯଦିଓ ଏଟିଏମରେ ଅନେକ ସେବା ମାଗଣା, ତଥାପି ଅନେକ କାରବାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନେକ ଆର୍ଥିକ କିମ୍ବା ଅଣ-ଆର୍ଥିକ କାରବାର କରେ।

ସବୁଠାରୁ ଚାର୍ଜ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ମାଗଣା ଏଟିଏମ୍ ଉଠାଇବା ସୀମା (Withdrew Limit) ସମ୍ବନ୍ଧରେ  ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବାଲାନ୍ସ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମାଗଣା କାରବାର ରିହାତି ଦେଇଥାଏ।  ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମାସିକ ହାରାହାରି ବାଲାନ୍ସ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଛି, ତେବେ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଟି ମାଗଣା ଏଟିଏମ୍ କାରବାର (Transaction) ଦେଇଥାଏ। ମେଟ୍ରୋ ସହରଗୁଡିକର ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରେ ୩ ଟି କାରବାର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସହରର ଏସବିଆଇ ନଥିବା ଏଟିଏମରେ ୫ଟି କାରବାର ମାଗଣା ଦେଇଥାଏ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମାସିକ ବାଲାନ୍ସ ୨୫ରୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ତେବେ SBI ATM ରୁ ଅସୀମିତ କାରବାର କରାଯାଇପାରିବ। ଅଣ ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମ୍ (Other Bank ATM) ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ୩ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜକ୍ସନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସହରରେ ୫ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜକ୍ସନ କରାଯାଇପାରିବ। ଯଦି ହାରାହାରି ବାଲାନ୍ସ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୁଏ ତେବେ ଯେକୌଣସି ଏଟିଏମରୁ ଅସୀମିତ (Unlimited) କାରବାର କରାଯାଇପାରିବ।

ସେହିପରି ସୀମା (Limit) ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏସବିଆଇ ନେଟୱାର୍କର ଏଟିଏମରୁ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ୧୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ରହିଛି। ଏହା ଉପରେ ଅଲଗା ଭାବରେ ଜିଏସ୍ଟି ଆଦାୟ କରାଯିବ। ଅଣ ଆର୍ଥିକ (Non-Financial) କାରବାର ପାଇଁ ୫ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯିବ। ଏହା ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରାଯିବ।

ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ଅଣ- SBI ATM ରୁ ସୀମାଠାରୁ ଅଧିକ କାରବାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଚାର୍ଜ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା, ଅଣ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ଚାର୍ଜ ପାଇଁ ୮ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅର୍ଥ ଅଭାବ (Insufficient Balance) ହେତୁ କାରବାର କଲେ ୨୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ସହିତ ଜିଏଷ୍ଟି ଲାଗିବ।

Also Read | ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୯୪ ହଜାରୁ ଅଧିକ ନୂଆ Corona ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ୬୧୪୮ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *