ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ Make in India ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଫୋନ୍, ସାର୍ଟ ସବୁ ଚାଇନାରେ ତିଆରି: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

rahul_gandhi

ଦିବ୍ରୁଗଡ: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ (Rahul Gandhi) ଆସାମ (Assam) ର ଦିବ୍ରୁଗଡ଼ରେ ନିଜର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଦିବ୍ରୁଗଡର ଲାହୋୱାଲରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଦିବ୍ରୁଗଡରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ (PM Modi) ଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ (Make in India) ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍, ସାର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଆସାମ ଏବଂ ଭାରତ ବଦଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ‘ମେଡ୍ ଇନ୍ ଚାଇନା'(Made in India) ପାଇବେ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆସାମରେ ତିଆରି କରିବୁ ଏବଂ ଭାରତ ଦେଖିବାକୁ ଚାହିଁବୁ। ଏହା ବିଜେପି ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନେ କେବଳ ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି।

ଡିବ୍ରୁଗଡରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ୩୫୧  ଟଙ୍କା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆସାମର ଚା ’କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧୬୭ ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ମୁଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନୁହେଁ, ମୁଁ ମିଛ କହୁ ନାହିଁ। ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫ ଟି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଉଛୁ। ଚା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୩୬୫ ଟଙ୍କା, ଆମେ CAA ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହେବୁ, ୫ଲକ୍ଷ ଚାକିରୀ, ୨୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଗୃହିଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବୁ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି। ଯୁବକମାନେ ବେକାର । କୃଷକମାନେ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ CAA ଆସୁଛି। ଆସାମର ଲୋକମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କର ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଭାଷା ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ନାଗପୁରରେ ଜନ୍ମିତ ଏକ ସୈନ୍ୟ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଅର୍ଥ ଆସାମର ସ୍ୱର ଆସାମ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଆମେ ଏଥିରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁନାହୁଁ, ତେବେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏଠାରେ ବିଦ୍ୟମାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯୁବକମାନେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ରାଜନୀତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଆସାମ ପାଇଁ ଲଢିବା ଉଚିତ୍।

Also Read | Lock down Updates: ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ରାତ୍ରିରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *