Potato Price: ଲୋକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ଆଳୁରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି, ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି

potato price

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (mahimalive) : କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (Narendra Modi) ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଭୁଟାନ  (Bhutan) ରୁ ଆଳୁ (Potato) ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଘରୋଇ ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଆଳୁ ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା

ବୈଦେଶିକ ବାଣିଜ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (DGFT) ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଲାଇସେନ୍ସ ବିନା ଆମଦାନୀକୁ କେବଳ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ତଥାପି, ଆଳୁ ଆମଦାନୀ ସୀମିତ ବର୍ଗରେ ଆସେ।  ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେକୌଣସି ଆମଦାନୀକାରୀ ଆଳୁ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ DGFT ରୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆମଦାନୀ ନିୟମକୁ କୋହଳ କରିଦେଇଛନ୍ତି

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ସାର୍ବଜନୀନ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଶୁଳ୍କ ହାର କୋଟା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆଳୁ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ (Piyush Goyal) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରମୁଖ ଦ୍ରବ୍ୟର ସ୍ଥାନୀୟ ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି ତଥା ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭୁଟାନରୁ ୩୦ ହଜାର ଟନ୍ ଆଳୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାରରେ ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି ତଥା ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଆଳୁ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଳୁର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭୁଟାନରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ଟନ୍ ଆଳୁ ଆସିବ। ସେ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଦେଶର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଳୁର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ କେଜି ପ୍ରତି ୬୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଜରିଆରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଳୁର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ଭାରତର ହାରାହାରି ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ୪୨ ଟଙ୍କା କେଜିପ୍ରତି  ସ୍ଥିର ରହିଛି।

ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଆଳୁ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଳୁର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛୁ ଯେ ପର୍ବ ସମୟରେ ଆଳୁ, ପିଆଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଶସ୍ତା ଦରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଦରକାର।

Also Read | LPG GAS: ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ; ବୁକିଂ ଉପରେ ୫୦ ଟଙ୍କା କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ ପାଇବେ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed