Pegasus କଣ? ଭାରତରେ କାହା କାହା ଫୋନ୍ ହୋଇଥିଲା ହ୍ୟାକ୍

pegasus-spyware-jpg
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇସ୍ରାଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ NSO ର ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ (Pegasus Software) ସହିତ ଭାରତ (India) ରେ ତିନିଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହି ବିଷୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଭାରତରେ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ରାଜନେତା, କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ମିଡିଆ ହାଉସ୍ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

କାହାର ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହେଲା?

ଏଥିରେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲ, ପୂର୍ବତନ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଅଶୋକ ଲାଭସା, ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଯାହାର ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ମାଧ୍ୟମରେ ହ୍ୟାକିଂ ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ, ଟିଏମସି ସାଂସଦ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ହ୍ୟାକରମାନଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ସିନ୍ଧୀଆଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ  ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଡ୍ୟୁଟି (OSD) ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଞ୍ଜୟ କାଚ୍ରୁଙ୍କ ନାମ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ନେତା ପ୍ରବୀଣ ଟୋଗାଡିଆଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

ପେଗାସସ୍ କଣ?

ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେର୍ ହେଉଛି ଏକ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଯାହା ୨୦୧୬ ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ଏହା ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ କରୁଥିଲା, ଯାହା ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୋନକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସ୍ପାଏୱେୟାର ବହୁତ ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏବେ କୌଣସି ଲିଙ୍କ୍ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା କଲର ଉତ୍ତର ଦିଅ କି ନାହିଁ, ଆପଣଙ୍କର ଫୋନକୁ କଲ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ପେଗାସସ୍ ର କୋଡ୍ ସେହି ଫୋନରେ ସଂସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ପେଗାସସ୍ ମଧ୍ୟ ଆଇଫୋନର iMessage ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ହ୍ୟାକ୍ କରିଛି। ପେଗାସସ୍ ହେଉଛି ଏକ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଯାହା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଫୋନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆସୁଥିବା କଲର ବିବରଣୀ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ। ଫୋନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ମିଡିଆ ଫାଇଲ୍ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଆସୁଥିବା SMS, ଇମେଲ୍ ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ବାର୍ତ୍ତା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇପାରେ। ଗୁପ୍ତଚର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ସିଦ୍ଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଟେକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୱାଟ୍ସଆପ୍ ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଭଳି ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ।

ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ମାଧ୍ୟମରେ ଫୋନ୍ ଟ୍ୟାପ୍ କରି ରାଜନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ସରକାର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମେତ କିଛି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସଂସଦରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣକରୀ କହିଛି ଯେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଠିକ ପୂର୍ବରୁ କେମିତି ଏହି ଘଟଣା ଆସିଛି। ଏହା ପଛରେ କୌଣସି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଅଛି କି? କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏହାର ଅସୁବିଧା ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି। ଆମେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ।

Also Read | OAS Preliminary Exam: ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ରେ ଓଏଏସ ପ୍ରିଲିମିନାରୀ ପରୀକ୍ଷା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *