Niti Aayog: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଦ୍ୟୁତରେ ‘One Nation, One Rate’ ଦାବି, ଲାଗିବ ପ୍ରି-ପେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର

meters-smart-prepaid

ପାଟନା: ଶନିବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Modi) ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନୀତି ଆୟୋଗ (Niti Aayog) ର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ଷଷ୍ଠ ବୈଠକରେ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର (Nitish Kumar ) ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଖୁ ରସରୁ ଇଥାନଲ (Ethanol) ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ହାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ନୀତୀଶ କୁମାର ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଥିବା ବିଦ୍ୟୁତର ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହାର ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯଥା ‘ଗୋଟିଏ ଜାତି, ଗୋଟିଏ ହାର’ (One Nation, One Rate)। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଅନୁଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଭଲ ହେବ।

ନୀତୀଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିହାରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୮ ରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ଆମେ ପ୍ରି-ପେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର (Pre paid Smart Meter) ସଂସ୍ଥାପନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି, ଏଥିରେ ବହୁତ ଲାଭ ହେବ।

ନୀତୀଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟୁତର ଅପବ୍ୟବହାର ପରିବେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ।

ଆମେ ୨୦୧୧ ମସିହାରୁ କହିଛୁ ଯେ ଯଦି ଓଡ଼ିଶା (Odisha) ରେ ଏକ ପୃଥକ ବନ୍ଦର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହୁଏ, ତେବେ ବିହାରରୁ କିଛି ପଠାଇବା ସୁବିଧା ହେବ। ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନେକ ଥର ରଖିଛୁ। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି, ଏହା ବହୁତ ଭଲ ହେବ।  ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଶାଖା ଖୋଲିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

Share this: