Covid19 Updates: କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର; ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ, ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ବନ୍ଦ

CORONA_virus

ପୁଣେ: ବଢୁଥିବା କରୋନା (Corona) ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁଣେ (Pune) ର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ରାତି କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତ୍ରି ୧୧ ଟାରୁ ସକାଳ ୬ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ୨୮ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ରାତି୧ଟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୧ଟା ସମୟରେ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ କହିଛି। କର୍ଫ୍ୟୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରି ପୁଣେର ଡିଭିଜନାଲ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସର ହଟସ୍ପଟ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, କଠୋରତା ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି।

ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ବଢୁଥିବା ନୂତନ କରୋନା ମାମଲାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ।

ମୁଖ୍ୟତ ଚାରି-ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ RT-PCR ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ବଢେଇବାକୁ ପଡିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ମାମଲା ଅଛି ସେହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମନୋନୀତ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ କଡା ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ମନିଟରିଂ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁମାନେ ଶୀଘ୍ର ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ନକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ RT-PCR ପରୀକ୍ଷା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଅଧିକ ଥିବା ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ। 

Share this: