Oxygen Plant: ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ହେବ ନିର୍ମାଣ

pm-modi video conference

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Corona Virus) ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅମ୍ଳଜାନ (Oxygen) ସଙ୍କଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରକାର ହାହାକାର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅମ୍ଳଜାନର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଉପଲବ୍ଧତା ଅଭାବରୁ ରୋଗୀମାନେ ଜୀବନ ହରାଉଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ସବୁଆଡେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି।  ଏଥି ସହ ମୋଦୀ ସରକାର ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆମେ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା (Oxygen Plant) ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। ଯାହାର ସୂଚନା ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ (PM Modi) ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଅନୁସାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ଅମ୍ଳଜାନର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଉପଲବ୍ଧତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଛି ଯାହା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

Mega-Summer-Appliances-Carnival---hero_V1_1500x600v2._CB670290629_

ବାସ୍ତବରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦେଶର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ପିଏମ କେୟାର ପାଣ୍ଠି (PM Care Fund) ରୁ ଏହି କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ମୋଟ 551 PSA ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ ଜେନେରେସନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ରବିବାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶା (Odisha) ରେ ୭ଟି ସମେତ ମୋଟ ୧୬୨ ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ପାଇଁ ପିଏମ କେୟାର ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୦୧.୫୮କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ଦ୍ୱାରା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଜବୁତ ହେବ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦେଶର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଏହି ସମୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ରହିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡ଼ିକରେ ଅମ୍ଳଜାନର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଆଉ ରହିବ ନାହିଁ।

Also Read | Mann Ki Baat:ଦେଶରେ ମାଗଣା କରୋନା ଟିକାକରଣ ଜାରି ରହିବ:ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *