India Rich List:ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କରୋନା କାଳରେ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି

mukesh-ambani

ମୁମ୍ବାଇ: ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ (Mukesh Ambani) ଗତ ୬ ମାସ ଧରି ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ତାହା ପୁଣି ସେହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ କରୋନା କାରଣରୁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସ୍ଥିର ହୋଇଯାଛି। ଏହି ସୂଚନା ହୁରୁନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Wealth Hurun India ) ଏବଂ ଆଇଆଇଏଫ୍ଏଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (IIFL) ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି, ଆଇଆଇଏଫ୍ଏଲ୍, ଧନ ହୁରୁନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଚ୍ ତାଲିକା -୨୦୨୦ (Wealth Hurun India Rich List 202) ର ନବମ ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।  

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଏହି ତାଲିକାରେ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ତାଲିକାରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ର (Reliance Industries) ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କ୍ରମାଗତ ୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମୋଟ ଆୟ ହେଉଛି ୬ ,୫୮,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଗତ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୭୩ % ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।  ୨୦୨୦ ସଂସ୍କରଣରେ ୮୨୮ ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି।  

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୬୩ ବର୍ଷିୟ ଅମ୍ବାନୀ ଲକଡାଉନ୍ (Lock Down) ସମୟରେ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି ଅମ୍ବାନୀ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଦୁନିଆର ଚତୁର୍ଥ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ଲଣ୍ଡନରେ ଅବସ୍ଥିତ ହିନ୍ଦୁଜା ଭାଇମାନେ (Hinduja Brothers) ୧ ,୪୩ ,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ତାଲିକାର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ୧,୪୧,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଏଚସିଏଲ (HCL) ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଶିବ ନାଡାର (Shiv Nadar)।  ଏହା ପରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଗୌତମ ଆଦାନୀ (Gautam Adani) ଓ ପରିବାର ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଅଜିମ ପ୍ରେମଜୀ (Azim Premji) ଅଛନ୍ତି।

ଆଭେନ୍ୟୁ ସୁପରମାର୍ଟସର (Avenue Supermarts Ltd) ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାଧାକୀଶନ୍ ଦାମନୀ ହୁରୁନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଚ୍ ତାଲିକା ୨୦୨୦ ରେ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ତାଲିକାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ନାମ ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Serum Institute of India ) ର ସାଇରସ୍ ଏସ୍ ପୁନାୱାଲା (Cyrus S. Poonawalla), କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କର ଉଦୟ କୋଟାକ୍, ସନ୍ ଫାର୍ମାର ଦିଲୀପ ଶାଙ୍ଗଭି ଏବଂ ସାଇରସ୍ ପାଲୋଞ୍ଜୀ ମିଷ୍ଟ୍ରି  ଏବଂ ଶାପୁରଜୀ ପାଲୋଞ୍ଜୀ ମିଷ୍ଟ୍ରି ଗ୍ରୁପର ଶାପୁରଜୀ ପାଲୋଞ୍ଜୀ ମିଷ୍ଟ୍ରି।

Also Read:Covid19 India: ସର୍ବାଧିକ ସୁସ୍ଥତା ଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ ୧୦ ରାଜ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା,ଭାରତରେ ସୁସ୍ଥତା ହାର ୮୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି

Share this: