ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା; Coronavirus ର ତୃତୀୟ ଲହର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୨୩,୧୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜ୍

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଆସିପାରେ କରୋନା ଭାଇରସର ୩ୟ ଲହର (Coronavirus 3rd Wave)। କ୍ୟାବିନେଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ (Cabinet Reshuffle) ପରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ (Mansukh Mandaviya) ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆଜି ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଭବିଷ୍ୟତର ଆହ୍ଵାନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି।  କୋଭିଡଙ୍କ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ୨୩ ହଜାର ୧୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବର କରୋନା ପ୍ୟାକେଜ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା।

ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୮ ହଜାର ୩୩୮ ଟି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମିଳିତ ଭାବେ ୨୩ ହଜାର ୧୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ। ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅମ୍ଳଜାନ ଶଯ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ। ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଦେଶରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୪୪ ହଜାର ନୂତନ ଶଯ୍ୟା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। କରୋନାର ଲହର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପିଲାମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଔଷଧର ବଫର୍ ଷ୍ଟକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ କୋଭିଡଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପ୍ୟାକେଜରେ ୧୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ୧୬୩ ରୁ ୪ ହଜାର ୩୮୯କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଅମ୍ଳଜାନ ଶଯ୍ୟା ୫୦ ହଜାରରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର ୩୯୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦ ହଜାର ଲିଟର ଅମ୍ଳଜାନ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସନ୍ତା ୯ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରୀ ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନେ ସେବା କରିବେ।

Also Read | Pulwama: ପୁଲୱାମାରେ ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ଏନକାଉଣ୍ଟର ଜାରି

[amazon_auto_links id=”9932″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.