Microsoft Windows 11 ଲଞ୍ଚ, ଇନସ୍ଟଲ କରିହେବ Android ଆପ୍

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷାକୁ ଅନ୍ତ ଘଟାଇ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ (Microsoft) କମ୍ପାନୀ ଗୁରୁବାର ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍୧୧ (Microsoft Windows 11) କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ନୂତନ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ସଂସ୍କରଣରେ ଅନେକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍-୧୧ ରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆପ୍ (Android Apps) ସଂସ୍ଥାପନ (Install) କରିହେବ। ଏହା ସହିତ, ୱିଜେଟ୍ ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟାର୍ଟ ମେନୁ (Start Menu) ଏବଂ ଟାସ୍କ ବାର୍ (Task Bar) ଦେଖାଯିବ, ଯାହା ଡେଭଲପର୍ ଆପ୍ ସହିତ କାମ କରିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୦ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୫ ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଲଞ୍ଚ ହେବାର ୬ ବର୍ଷ ପରେ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ଘୋଷଣା କରିଛି। ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୦ (Window 10)।

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ରେ  features

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ (Microsoft Windows Store) କୁ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି। ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆପ୍ ଇନସ୍ଟଲ ହେବ। ଆମାଜନ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍ (Amazon App Store) ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆପ୍ ସପୋର୍ଟ ପାଇବା ପରେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ରେ ଏପରି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ଯାହା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡରେ ଚାଲିଥାଏ। ଯାହାକି ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ସୁବିଧା ୱିଣ୍ଡୋଜ୍୧୦ ରେ ନଥିଲା ଏଥିପାଇଁ ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟୀ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ (Software) ଇନସ୍ଟଲ କରିବାକୁ ପଡେ।

ମାଗଣାରେ ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ଡାଉନଲୋଡ କରି ପାରିବେ

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ କୁ ନୂଆ କମ୍ପ୍ୟୁଟର (Computer) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକରଣ (Devices) ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବ। ବଡ କଥା ହେଉଛି ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୦ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମାଗଣାରେ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଲାପଟପ୍ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଅତି କମରେ 4GB RAM ଏବଂ 64GB ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଅଧିକ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଏବଂ ଅପଡେଟ୍

ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ର ନୂତନ ୟୁଜର୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଛି। ଏହାର ଗୋଲାକାର କୋଣ ସହିତ ୱିଜେଟ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର, ପାଣିପାଗ ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସେଠାରେ ଏକ ଉନ୍ନତ ସିଷ୍ଟମ୍ ଟ୍ରେ, ନୂତନ ବିଭାଜନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ରୁତ କାର୍ଯ୍ୟ UI ଅଛି।  ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନୂତନ ୱିଣ୍ଡୋକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କରିପାରିବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆପଣ ଏଥିରେ AI ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ।

ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ଖେଳ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି। ଏହି ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖେଳ ଅଭିଜ୍ଞତା ଦେବ। HDR ହେତୁ, ଏହା ଉନ୍ନତ ଦୃଶ୍ୟତା ପାଇଁ ଖେଳରେ ଅଟୋ ଲାଇଟ୍ ଅପଡେଟ୍ କରିବ। ୱିଣ୍ଡୋଜ୍ ୧୧ ରେ Xbox ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗେମ୍ ପାସ୍ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

Also Read | Odisha:ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରୁ ନୂଆ ୩୫୫୪ ଜଣ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.