Breaking News: ସ୍ୱର ସାମ୍ରାଜ୍ଞୀ ଲତା ମଙ୍ଗେସକରଙ୍କ ପରଲୋକ, ୨ ଦିନ ଜାତୀୟ ଶୋକ ପାଳନ

Lata Mangeshkar
Share this:

ମୁମ୍ବାଇ:ଭାରତ ରତ୍ନ ପାଇଥିବା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର (Lata Mangeshkar ) ଙ୍କ ରବିବାର ଦିନ ମୁମ୍ବାଇର ବ୍ରେଚ କ୍ୟାଣ୍ଡି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସେ ୯୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ଥିଲେ। ସ୍ୱର କୋକିଳା ନାମରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ଗୀତ ଗାଇବାର ଶାସନ କରିଥିଲେ। ସେ ହିନ୍ଦୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଭାଷାରେ ୩୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇବା ମାତ୍ରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଆସୁଛି।  ଭଉଣୀ ଉଷା ମଙ୍ଗେଶକର ତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ସେୟାର କରିଥିଲେ। ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ସମ୍ବାଦ ସରବରାହ ସଂସ୍ଥାନ ‘ଏଏନ୍‌ଆଇ’ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ୨ ଦିନ ଜାତୀୟ ଶୋକ ପାଳନ କରାଯିବ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସହ ଲଢୁଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ନିମୋନିଆ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ନରମ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ହୋଇ ଯାଉଥିଲା। ଶନିବାର ଦିନ ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୮ଟା ସମୟରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ଲତାଜୀ ଭାରତର ‘ସ୍ୱର ସମ୍ରାଜ୍ଞୀ ‘ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ ଭାରତ ରତ୍ନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ, ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଏବଂ ଦାଦାସାହେବ ଫାଲକେ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଲତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ, ବିଶ୍ଵର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି। ସେ ସବୁବେଳେ ସଂଗୀତ ଅନ୍ୱେଷଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ଥିଲେ। ଲତା ଦିଦି ଜଣେ ତୀବ୍ର ଦେଶପ୍ରେମୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଅନେକ ସଫଳତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ।

Read Also | School Reopens: ଆସନ୍ତା ୭ରୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ ସହିତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ

Share this: