CoWin: ଭାରତ ୫୦ଟି ଦେଶକୁ ଦେବ କୋ-ୱିନ ସିଷ୍ଟମ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ (India) ର କରୋନା ଟୀକାକରଣ (Corona Vaccine) ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ କୋ-ୱିନ ସିଷ୍ଟମ (CoWin Portal System) ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କାନାଡା, ମେକ୍ସିକୋ, ନାଇଜେରିଆ ଏବଂ ପାନାମା ସମେତ ପ୍ରାୟ ୫୦ଟି ଦେଶ ସେମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ କୋଭିନ ଭଳି ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତ ମାଗଣାରେ ‘ମୁକ୍ତ ଉତ୍ସ ସଫ୍ଟୱେୟାର’ (Open Source Software) ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଅଭିଯାନର ସଶକ୍ତୀକରଣ ଗୋଷ୍ଠୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡକ୍ଟର ଆର.ଏସ୍ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Narendra Modi) ଏହି ସଫ୍ଟୱେୟାରର ଏକ ‘ମୁକ୍ତ ଉତ୍ସ ସଂସ୍କରଣ’ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିବା ଦେଶକୁ ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି (CII) ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ୨ୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୧ ରେ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛି ଯେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ, ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରାୟ ୫୦ଟି ଦେଶ କୋଭିନ ଭଳି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖ ଦିନ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କର ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭାବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତ ଅଂଶୀଦାର କରିବ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଭିଏତନାମ, ଇରାକ, ଡୋମିନିକାନ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍, ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ କୋଭିଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଇବା ପାଇଁ କୋଭିନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ କୋଭିନ ୩୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଏକ ନାଗରିକ କେନ୍ଦ୍ରିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଏହା ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତ୍ୟର ଉତ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିନ ଭଳି ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ବିକାଶ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଭାରତରେ ଏତେ ବଡ଼ ଡିଜିଟାଲ ସିଷ୍ଟମ ବିକାଶ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି।

Also Read | Odisha:ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରୁ ୩୩୧୯ଜଣ Covid ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ,କଟକରୁ ସର୍ବାଧିକ

[amazon_auto_links id=”10233″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.