Black Fungus: କରୋନା କାଳରେ ଏକ ନୂଆ ରୋଗ ଆସିଛି ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ…

black fungs
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ (Corona Virus Pandemic) ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଏକ ନୂତନ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନର ଶତ୍ରୁ ଥିବା ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ (Black Fungus) ଦେଶରେ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରୁଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ, ଗୁଜୁରାଟ,ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପରେ ଏବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଛି। ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ୮ଟି କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାରାମିକୋସିସ୍ (Mucormycosis) ନାମକ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଫଙ୍ଗସ୍ ମିଳିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଗୁଜରାଟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଏହି ରୋଗରେ ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୪ରୁ ଊର୍ଷ କରୋନା ରୋଗୀ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ହରାଇଲେଣି। ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ଅଚଳ କରିଦେଉଛି ଏହି ରୋଗ।

ବାରାଣାସୀରେ ଜଣେ ମହିଳା ରୋଗୀ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍ କିମ୍ବା ମୁକାରାମାଇକୋସିସ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କଳା ଫଙ୍ଗସର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପୀଡିତା କୋଭିଡରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। କୋଭିଡ ରିପୋର୍ଟ ନକାରାତ୍ମକ ହେବାର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଆଖି ଲାଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ମେରୁଟରେ କଳା ଫଙ୍ଗସରେ ପୀଡିତ ଦୁଇ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ରୋଗୀମାନେ ମୁଜାଫରନଗର ଏବଂ ବିଜନୋର ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ନିକଟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ମୁକେରାମାଇକୋସିସ୍ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

electronics_AC_May

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ୍ କ’ଣ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ କିମ୍ବା କରୋନା ସହିତ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ସେଇ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ଯାହାର ଶରୀର ଏକ ରୋଗ ସହିତ ଲଢିବାରେ ଦୁର୍ବଳ। ଏହି ଫଙ୍ଗସ ସୁଗାର ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ଆଖି, ନାକ ଦେଇ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହାଡ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ଏବଂ ଏହାର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ। ମ୍ୟୁକୋରମାଇସୋସିସ୍ ବା ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଅତି ବିରଳ ସଂକ୍ରମଣ ସାଧାରଣତଃ ମାଟି, ଗଛ, ଖତ, ପଚାଶଢ଼ା ଫଳ ଓ ପନିପରିବାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ମ୍ୟୁକୋର ମାଉଲ୍ଡ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଏପରି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସାଇନସସ୍, ମସ୍ତିଷ ଓ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞ ଫଙ୍ଗସକୁ ସାଂଘାତିକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭୟ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

Also Read | Covid19 Odisha: ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମିଛି, ଆଜି ୯ହଜାର ୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *