Corona Virus: ଏହି ଦୁଇଟି ବ୍ଲଡ଼ଗୃପରେ କରୋନା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ, CSIR ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରକାଶ

blood-group
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ (Corona  Pandemic) ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି। ଏଥିରୁ କିପରି ବିଶ୍ଵ ( world) ଉଦ୍ଧାର ପାଇବା ପାଇଁ ଅହରହ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ (scientists) ଅନେକ ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କାଉନସିଲ ଅଫ୍ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (CSIR) ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜ (Research Paper) ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ଏହା କରୋନା ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଇଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏବି (AB) ଏବଂ ବି (B) ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19) ମହାମାରୀରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନ ପେପର ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଓ’ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ଅତି କମ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଅଟନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ “ଓ” ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ କ୍ୱଚିତ୍ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି।

ମାଂସାହାରୀକୁ କରୋନା ଅଧିକ ବିପଦ!

CSIR ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜପତ୍ରରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମାଂସାହାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ଫାଇବର ଥାଏ। ହାଇ-ଫାଇବର ଖାଦ୍ୟ ହେଉଛି ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଜଟିଳତାକୁ ରୋକିପାରେ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିଜେ ଦେଖାଯିବାରେ ମଧ୍ୟ ରୋକିପାରେ।

୧୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ CSIR ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପେପର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ୧୪୦ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ‘ଏବି’ ଏବଂ ‘ବି’ ରକ୍ତ ଗୃପର ଲୋକମାନେ କରୋନାରେ ଅଧିକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବାବେଳେ ‘ଓ’ ରକ୍ତ ଗୃପର ଲୋକମାନେ କମ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ସବୁକିଛି ବ୍ୟକ୍ତିର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗଠନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

Also Read | Corona Vaccine: ଏଥର ରାଜ୍ୟର ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରୋନା ଟୀକା ଡୋଜ୍ ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *