Hathras Case: ହାଥରସ୍ ମାମଲାରେ ବଡ ଖୁଲାସା, ୟୁପିରେ ଜାତିଗତ ଦଙ୍ଗା ପାଇଁ ରାତାରାତି ‘ଦଙ୍ଗା ୱେବସାଇଟ୍’ ତିଆରି

Hathras

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ହାଥରସ୍ (Hathras) ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖୁଲାସା ହେଉଛି। ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ଅନେକ ସୂଚନା ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ (Uttar Pradesh) ରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଜାତିଗତ ଦଙ୍ଗାର ଆୟୋଜନ କରିବାର ଯୋଜନା ଥିଲା। ଏହି ଦଙ୍ଗା ୱେବସାଇଟର ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗଗୁଡିକ ଆମନେଷ୍ଟି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ। ଏଥିପାଇଁ ଇସଲାମ ଦେଶରୁ ପ୍ରଚୁର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱରେ ମୋଦୀ ଏବଂ ଯୋଗୀ ସାର୍କଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଚିତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ୟୁପିରେ ଜାତିଗତ ଦଙ୍ଗା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଫର୍ ହାଥ୍ରାସ୍ (Justice For Hathars) ନାମକ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ରାତାରାତି ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ନକଲି ଆଇଡି ସହିତ ଏହି ୱେବସାଇଟରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଯୋଗ ହୋଇଥିଲେ। ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୱେବସାଇଟରେ ଦେଶ ତଥା ରାଜ୍ୟରେ ଦଙ୍ଗାର ଉପାୟ ଏବଂ ଦଙ୍ଗା ପରେ କିପରି ଏଡାଯାଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ୱେବସାଇଟ୍ କହିଛି। କେଉଁ ପ୍ରକାର ଦଙ୍ଗା ଘଟିବ ଏବଂ ପରିଚୟ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହି ୱେବସାଇଟକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ଵାରା  ମିଳିଥିବା ୱେବସାଇଟର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆମେରିକାରେ ଦଙ୍ଗା ଶୈଳିରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଜାତିଗତ ଦଙ୍ଗା ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ୱେବସାଇଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କିପରି ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ଲଗାଇ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପୋଲିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯିବ। ଦଙ୍ଗାର ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଘୃଣା ଭାଷଣ ଏବଂ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ରାଜନୀତିର ଏକ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଥିଲା। ଯେଉଁମାନେ ସିଏଏ (CAA) ଉପଦ୍ରବ ସମୟରେ ହିଂସାରେ ଜଡିତ ଥିଲେ ସେମାନେ ୱେବସାଇଟ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ରାତିରେ ଚଢାଉ ହେବା ସହ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି (Security Agency) ସକ୍ରିୟ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ପାଖରେ ଏହି ୱେବସାଇଟର ସମସ୍ତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ରହିଛି।

Also Read: Hathras:ହାଥରସ୍ ମାମଲାରେ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀଙ୍କ CBI ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ,ପିଡ଼ିତାଙ୍କ ଭାଇ କହିଲେ ଆମେ କହିନଥିଲୁ

Share this: