Cyclone Yaas: ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍’, ଅମ୍ପାନ ଠାରୁ ଭୟଙ୍କର

Share this:

ଭୂବନେଶ୍ଵର: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗର (Bay Of Bengal) ରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ (Low Pressure) ସୃଷ୍ଟି ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା କ୍ରମଶଃ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ବାତ୍ୟାର ରୂପନେଇପାରେ। ଏହା ଓଡ଼ିଶା ମୁହାଁ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଲଘୁଚାପ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ବାତ୍ୟାର ରୂପ  ନେଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ସେହିପରି ଆଜି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କେନ୍ଦୁଝର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବରଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ନୂଆପଡ଼ା, ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼, ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ସାମାନ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଗ ଶୁଖିଲା ରହିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନାନୁସାରେ, ମେ ୨୩ରୁ ୨୪ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ‘ୟାସ’ (Yaas) ଝଡ଼ ଆସିବ। ଏଥର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟକୁ ‘ୟାସ୍’ କୁହାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ଓମାନ (Oman) ଦ୍ୱାରା ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି। ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ମଧ୍ୟ ୟାସଙ୍କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ଼ର ପ୍ରଭାବ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଓଡିଶା (Odisha) ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ (West Bengal) ଉପରେ ପଡ଼ିବ।

ସାଇକ୍ଲୋଜେନେସିସ୍ ଉପରେ ଏହାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଆଇଏମଡିରେ ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସୁନୀତା ଦେବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋ-ପ୍ରେସର ବ୍ୟବସ୍ଥା ତୀବ୍ର ହୋଇପାରେ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ବଙ୍ଗୋପସାଗର SST ତାପମାତ୍ରା  ଠାରୁ ୩୧ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ, ହାରାହାରି ଠାରୁ ୧-୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଉପରେ ରହିଛି, ଯାହା ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ସ୍ଥିତିକୁ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଝଡ଼ର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ କରିଥାଏ। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚେତାବନୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୩-୨୪ ମେ ରେ ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ଗଠନ ହେବା ପରେ ଏହା ୨୭ ରୁ ୨୯ ମେ ମଧ୍ୟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କରିପାରେ। ଏହି ସମୟରେ ପବନର ବେଗ ପ୍ରାୟ ୧୪୦ ରୁ ୧୫୦ କିଲୋମିଟର ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

Also Read | Corona Odisha:ଆଜି ୧୧ ହଜାର୯୯ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

[amazon_auto_links id=”9932″]
Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.