Covid19 India: ଖୁସି ଖବର ଦେଶରେ କମୁଛି ଦୈନିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଓ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

COVID19-India

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ (Corona Virus) କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ହଜାର ୧୪୯ ଜଣ କରୋନା ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୭୯ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୯୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେହିପରି ଦେଶରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ୪୮୦ ଜଣଙ୍କର କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏଥି ସହିତ ମୋଟ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୧୯ ହଜାର ୧୪ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଜୁଲାଇ ମାସରୁ ଠାରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୪୬ ହାଜର ୭୯୦ କରୋନା ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା। ଜୁଲାଇ ୨୩ ପରଠାରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ୫୦ ହଜାରରୁ କମ୍ କରୋନା ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଭାରତ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର ଯେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୩  ହଜାର ୭୧୭ ସକ୍ରିୟ କରୋନା ମାମଲା ଅଛି ଏବଂ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ୧୪ ହଜାର ୪୩୭ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସେହିପରି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୭୧ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାର ୨୨୮ ଜଣ ଲୋକ କରୋନରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୫୯ ହଜାର ୧୦୫ ଜଣଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି।

ଭାରତ କରୋନା ବିରୋଧ ଯୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଆଡକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଦେଶରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ରବିବାର ଦିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଠାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଜୀବନ ହରାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ହଜାରରୁ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ଅକ୍ଟୋବର ୨ ରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୧ ଶହ ସ୍ତରରୁ କମ୍ ରହିଛି। କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦେଶରେ ମୋଟ ୧୦ କୋଟି ୩୪ ଲକ୍ଷ ୬୨ହଜାର ୭୭୮ ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ରେ ମୋଟ ୯ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ୩୦୯ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।

Also Read | Odisha Covid19: ଆଜି ରାଜ୍ୟରୁ ୧୪୮୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ; ଅନୁଗୋଳରୁ ସର୍ବାଧିକ

Share this: