Corona Vaccine Free: ପ୍ରାଇଭେଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ପାଇବେ ମାଗଣା କରୋନା ଟିକା, ଦରକାର କେବଳ ଆଧାର

COVID-19-vaccine

ପାଟନା: ବିହାର (Bihar) ରେ ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ମାଗଣାରେ କରୋନା ଟିକା (Corona Vaccine) ପାଇବେ। କୌଣସି ଘରୋଇ (private) କିମ୍ବା ସରକାରୀ (Government) ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ରବିବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର (Nitish Kumar) ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ମାଗଣା ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଲ ପାଣ୍ଡେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ରାଜ୍ୟରେ ମାଗଣା ଟୀକାକରଣ ପାଇବା ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଏହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେବେ।

ଏଥି ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ସୋମବାର ଦିନ ପାଟନା କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଦୁଇ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ରବିବାର ଦିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁପ୍ରିୟା ଅମୃତ ବିହାର ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କମିଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ (Aadhar Card) ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମନୋଜ କୁମାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର କେବଳ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।  ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ASHA, ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ହେଲପର ଏବଂ ସେବକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠନର ସହାୟତା ନିଆଯିବ।  ସେମାନେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଟିକା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବେ।

ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବେ। ମନୋଜ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅନସାଇଟ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ କରିପାରିବେ। ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ସରକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ଯୋଗ୍ୟ ପରିଚୟ ପତ୍ର ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଯଦି ଅନଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ କରାଯାଏ, OTP ସେମାନଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଆସିବ, ଯାହା ପରେ କୋଭିନ-୨ ପୋର୍ଟାଲରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ସଫଳତାର ସହିତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବ। ପଞ୍ଜୀକରଣ ପରେ, ହିତାଧିକାରୀମାନେ ପୋର୍ଟାଲରେ ସେମାନଙ୍କର ନିକଟତମ କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଚୟନ କରିପାରିବେ।  ଉପଲବ୍ଧ ସ୍ଲଟରୁ ଆପଣ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଟୀକାକରଣ ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିପାରିବେ।

Also Read | Covid-19 Vaccine Price: କରୋନା ଟିକାର ଦାମ ୨୫୦ ଟଙ୍କା, ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

Share this: