Corona Vaccine: ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଇଁ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ: ICMR

corona vaccine replica

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ କରୋନା ଟୀକା (Corona Vaccine)। ଦେଶରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ଏବଂ ସରକାର ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ଟୀକାକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଆଇସିଏମଆର୍ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ବଳରାମ ବାଗର୍ଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ସଫଳତା ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କରୋନାର ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଶୃଙ୍ଖଳା (Transmission Chain) ଭାଙ୍ଗିବା। ଯଦି ଆମେ ଅଳ୍ପ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଯିବା, ତେବେ ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଟୀକାକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇନପାରେ।

ମଙ୍ଗଳବାର ସରକାରଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଏହି ଟିକା ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରିବା ବିଷୟରେ ସରକାର କେବେ କହି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହିପରି ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଷୟଗୁଡିକ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଆଲୋଚନା ହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ସେରମ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ କୋଭେସିଲ୍ଡ (Covishield Vaccine) କୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ଏଭଳି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି। କୌଣସି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏକ କମିଟି ଅଛି, ଯାହା ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥାଏ। ଯଦି ସେ ଏପରି କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) କୁ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତି। ତାପରେ DCGI ଏଭଳି ମାମଲାର ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରେ।

ଆଇସିଏମଆରର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ବଳରାମ ଭାଗର୍ଭ  ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ନିୟାମକଙ୍କ ଦାୟିତ୍ ଅଟେ।

Also Read | Unlock 7.0: ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍‍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

Share this:

You may have missed