ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ରହିବାକୁ WhatsApp କୁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀ

whatsapp-calling
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ (WhatsApp) ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର (Govt. Of India) ନୂଆ ଆଇଟି ନିୟମ (New IT Law) କୁ ନେଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ (Delhi High court) ରେ ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ କମ୍ପାନୀ ଆଜିଠାରୁ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିବା ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ ବନାମ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମାମଲା ମେ ୨୫ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ କହିଛି ଯେ ନୂତନ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କର ଗୋପନୀୟତା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଏହା ପରେ ଭାରତ ସରକାର କମ୍ପାନୀକୁ ଏହାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Ministry of Electronics and IT) କହିଛି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଗୋପନୀୟତା ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯଦି ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ ବାର୍ତ୍ତାର ଉତ୍ପତ୍ତି (Origin of Source) ସୂଚାଇବାକୁ କୁହାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଗୋପନୀୟତା ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏପରି ଆବଶ୍ୟକତା କେବଳ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତାର ପ୍ରସାର ବନ୍ଦ, ଅନୁସନ୍ଧାନ କିମ୍ବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯୌନ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଭଳି ଗୁରୁତର ଅପରାଧ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡିତ ହେବାକୁ ପଡେ।

ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ ଏକ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଏହାର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ (Facebook) ସହିତ ସେୟାର କରିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ତଥା ମିଥ୍ୟା ଖବରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ମନା କରିବାକୁ ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି। ଭାରତ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କରାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଏଠାରେ ଥିବା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଏଥିସହ ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚାଟ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ଏକ ଉପାୟରେ ଆମର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପଚରାଯାଉଛି। ଏହା ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଭାଙ୍ଗିବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ଭାବରେ ଦୁର୍ବଳ କରିବ।

Also Read| Covid Vaccination:ଟିକା ପାଇବା ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ,୧୮ ରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ବିନା ଅନଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ରେ ମିଳିବ ଟିକା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *