Corona Virus: ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନରେ ଜାଣି ଜାଣି ଲୋକଙ୍କୁ କରାଯିବ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ,କିନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

covid_angul

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Corona Virus) ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ଵର ଲୋକ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଦୁନିଆର ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ଲଗାଉଛନ୍ତି ଏବଂ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ କିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କୋଭିଡ (Covid-19) ଟିକା ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏହା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପାଇଁ ନିକଟତର ହେଉଛି ଯାହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବରେ ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବ। ହଜାର ହଜାର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି।

ଏକ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟୀକାରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅଂଶୀଦାର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ପ୍ଲାକ୍ (AstraZeneca Plc) ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ହ୍ରାସ ହେବା ପାରମ୍ପାରିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ।  ଯାହା ଦ୍ଵାରା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସହ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଇଂଲଣ୍ଡର ଡୁରୁମ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (Durham University in Northeast England) ର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ର ଆଲେକ୍ସ ଗ୍ରୀର୍ (Alex Greer) କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ର ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ନାହିଁ ଏବଂ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ଚିକାଗୋ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଲୁରି ଶିଶୁ ହସପିଟାଲର ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୀମା ଶାହା (Seema K.Shah) ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ପରେ କିଛି ଯୁବକ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଲୋକ କାହିଁକି ଗୁରୁତର ହୁଅନ୍ତି ସେନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ରହିଛି।

Also Read | Corona Vaccine: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡ଼ା. ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ

Share this:

You may have missed