Media କୁ ନାଲି ଆଖି! ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ବଲିଉଡ଼ର ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା

bollywood

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଅଗ୍ରଣୀ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ହାଉସ୍ ଏକାଠି ହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ “ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି (Republic TV)” ଏବଂ “ଟାଇମ୍ସ ନାଓ (Times Now)” ଭଳି ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ବିରୋଧରେ ସିଭିଲ୍ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛି।

ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ୩୮ ଟି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ହାଉସ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭିର ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପ୍ରଦିପ ଭଣ୍ଡାରୀ, ନବିକା କୁମାର ଏବଂ ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ’ର ରାହୁଲ ଶିବଶଙ୍କର ଏବଂ ଅନେକ ଅଜ୍ଞାତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତଥା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ମକଦ୍ଦମାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କେବୁଲ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟୱାର୍କ ନିୟମ (Law) ଅଧିନିୟମ ୧୯୯୫ ର ଧାରା ୫ ଅନୁଯାୟୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କୋଡକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କେବୁଲ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟୱାର୍କ ନିୟମ, ୧୯୯୪ର ନିୟମ ୬ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଟେଲିଭିଜନ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ। ସମସ୍ତ ବଲିଉଡ ବିରୋଧରେ ପ୍ରକାଶିତ ସମସ୍ତ ଅପମାନଜନକ ସାମଗ୍ରୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିମ୍ବା ହଟାଇବାକୁ ମକଦ୍ଦମାକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଡିଏସକେ ଆଇନ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ମକଦ୍ଦମାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ ବଲିଉଡ ପାଇଁ ‘ମଇଳା’ ଏବଂ ‘ଡ୍ରାଗି’ ଭଳି ଅପମାନଜନକ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଉଚ୍ଚାରଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ‘ଏହା ହେଉଛି ବଲିଉଡ ଯେଉଁଠାରେ ମଇଳା ସଫା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ’, ‘ସମସ୍ତ ଆରବ ସୁଗନ୍ଧିତ ବଲିଉଡର ଗନ୍ଧ ଦୂର କରିପାରିବ ନାହିଁ’, ‘ଏହା ଦେଶର ମଇଳା ଶିଳ୍ପ’ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। ଏହି ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ଏହି ମକଦ୍ଦମା ଶୁଣାଣି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ନିର୍ମାତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ (ମିଡିଆ ବ୍ୟକ୍ତି) କେବୁଲ ଟେଲିଭିଜନ ନେଟୱାର୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କୋଡର ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସମସ୍ତ ବଦନାମ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉ।

ଏଥିରେ ଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି ଯେ ବଲିଉଡ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବର୍ଗ, ଯେଉଁଥିରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ବଲିଉଡ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରାଜସ୍ୱର ଉତ୍ସ ହୋଇଆସୁଛି। ଏଥି ସହିତ, ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ବିଦେଶୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଇତ୍ୟାଦି ଭାରତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଅର୍ଜନ କରେ।  ଏଥି ସହିତ, ଏହା ରୋଜଗାରର ଏକ ବଡ଼ ଉତ୍ସ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ବଲିଉଡ ଅତୁଳନୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ଠାରୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପରେ ଛିଡା ହୋଇଛି କାରଣ ଏହା ଏକ ଶିଳ୍ପ ଯାହାକି ପ୍ରାୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ ଗ୍ରହଣ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ।

ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ସମାନ୍ତରାଳ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ‘ଅନୁସନ୍ଧାନ’ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ପ୍ରକାଶନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ‘କୋର୍ଟ’ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ବଲିଉଡ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନେ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା “ପ୍ରମାଣ” ଉପରେ ଆଧାର କରି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି।

ଯେଉଁମାନେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର ଗିଲ୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (PGI), ସିନେ ଏବଂ ଟିଭି ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍ (CINTAA), ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ଟିଭି ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କାଉନସିଲ୍ (IFTPC), ସ୍କ୍ରିନ୍ ରାଇଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ (SWA), ଆମୀର ଖାନ୍ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ସ, ଆଡ୍-ଲ୍ୟାବ୍ ଫିଲ୍ମସ୍ ରହିଛି। , ଅନିଲ କପୁର ଫିଲ୍ମ ଆଣ୍ଡ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ନେଟୱାର୍କ, ଅରବାଜ ଖାନ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ସ, ଆଶୁତୋଷ ଗୋୱାରିକର ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ସ, ବିଏସକେ ନେଟୱାର୍କ ଆଣ୍ଡ ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ, ଧର୍ମ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ସ, ରୟ କପୁର ଫିଲ୍ମସ, ସଲମାନ ଖାନ ଫିଲ୍ମ, ସୋହେଲ ଖାନ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ସ, ଟାଇଗର ବେବି ଡିଜିଟାଲ, ବିନୋଦ ଚୋପ୍ରା ଫିଲ୍ମ, ବିଶାଲ ଭରଦ୍ୱାଜ ପିକ୍ଚର୍ସ, ୟଶ ରାଜ ଫିଲ୍ମ ଇତ୍ୟାଦି।

ମକଦ୍ଦମାକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଁ ଅତୀତରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ଦଣ୍ଡର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କୋର୍ଟ ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରିଥିଲେ। ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ଏହି ମକଦ୍ଦମା ଶୁଣାଣି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Also Read | Khusboo Sundar: ଖୁସବୁ ସୁନ୍ଦର କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ବିଜେପିରେ ସାମିଲ, ପ୍ରଥମ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଯାହାଙ୍କ ନାମରେ ମନ୍ଦିର ଅଛି

Share this: