Watch Joe Biden: ମଞ୍ଚ ଉପରକୁ ଦୌଡି କି ଆସିଲେ, ବିଜୟୀ ପରେ ବିଡେନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଭାଷଣ; ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷତକୁ ଭଲ କରିବାର ସମୟ

biden

ଶନିବାର ରାତିରେ ବିଜୟ ପରେ ୭୭ ବର୍ଷୀୟ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଲେକ୍ଟ  (America President Elect) ଜୋ ବିଡେନ (Joe Biden) ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମଞ୍ଚ ଉପରକୁ ଦୌଡିକି ଆସିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ (Donald Trump) ତାଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ସେ ଏହି ଦେଶକୁ ବିଭାଜନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକଜୁଟ କରିବେ। ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ବିଡେନ ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବେ।

୪୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଡେନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସିନେଟର ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ସମ୍ବୋଧନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି- ଆପଣ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ୭.୪ କୋଟି ଲୋକ ମତଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହା ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବିଜୟ। ମାର୍ଟିନ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଏହା କହିଛନ୍ତି, ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଣନ୍ତୁ, ଆଜି ଆମେରିକା କହୁଛି, ଏହି ଦେଶକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ବିଭାଜନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୁଁ ଏକଜୁଟ କରିବି। ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ପରିବାର ଏବଂ ପତ୍ନୀ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଜାଣେ ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଆଜି ନିରାଶ ହେବେ। ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ହରାଇଛି, ଏହା ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସତ୍ୟ ଯାହାକୁ ସମସ୍ତେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ। ଚାଲ ଘୃଣାକୁ ଶେଷ କରିବା। ପରସ୍ପରକୁ ଶୁଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢନ୍ତୁ। ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଶତ୍ରୁ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆମେରିକୀୟ। ବାଇବଲ ଆମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଏ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷର ସମୟ ଅଛି। କ୍ଷତକୁ ଭଲ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି। ପ୍ରଥମେ କୋଭିଡ-୧୯ (Covid-19) କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତା’ପରେ ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ଦେଶକୁ ବାଟରେ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ।

ପ୍ରଥମ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇଲେକ୍ଟ କମଲା ହାରିସ୍ (Vice President-Elect Kamala Harris) କହିଛନ୍ତି, ଗଣତନ୍ତ୍ରର କୋଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ। ଏହାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ କେତେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଏହା ନିର୍ଭର କରେ। ଏଥିପାଇଁ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଜଣକୁ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ହିଁ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଆମେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଏହି ସମୟର ଭୋଟିଂରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ଥିଲା। ଆପଣ ଆମେରିକାକୁ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରଭାତ ଦେଖାଇଛ। ଚାରି ବର୍ଷ ଧରି ଆପଣ ସମାନତା ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କଲେ। ତା’ପରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ଆସିଲା। ଦେଶକୁ ମିଶିକି ଆଗକୁ ବଢାଇବାର ସମୟ ଆସିଯାଇଛି।  

Also Read| US Election: ଜୋ ବିଡେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ନିଶ୍ଚିତ! ଭାରତ ପାଇଁ ବଢିବ କି ସମସ୍ୟା!

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may have missed