Bihar Election: NDA ଏଥର ଯଦି ସରକାର କରେ ତେବେ ଶିକ୍ଷାଋଣ ମାଫ ହେବ: ନିତୀଶ କୁମାର

Nitish kumar

ଭାଗଲପୁର (mahimalive): ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର (CM Nitish Kumar) ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କ ସରକାର ପୁନର୍ବାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ବିହାର (Bihar) ରେ ମେଗା ସ୍କିଲ ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବ।

ନାଥନଗରରୁ ଜେଡିୟୁ (JDU) ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ସେ ଜଗଦୀଶପୁରର ଲୋକନାଥ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାଗଲପୁରର ଗୋପାଳପୁରରେ ଏନଡିଏ (NDA) ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶିକ୍ଷାଋଣ (Study Loan) ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ତେବେ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଋଣ ମାଫ କରିବେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ଆଠରୁ ଦଶଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଖୋଲାଯିବ। ଏହା ସହିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପଶୁମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବହୁ ଦୂର ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଜଳ ଜୀବନ ସବୁଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ସରକାର ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି କିଛି ବାକି ଅଛି, ଆମେ ଏହାକୁ ସମୀକ୍ଷା କରି ପୁନର୍ବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବୁ। ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଯୁବତୀ  କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି।

ସିଏମ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିହାରକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ସମଗ୍ର ବିହାର ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କର। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ, କିଛି ଲୋକ ପରିବାର, ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଆମେ ସମାଜ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗର ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଆମେ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଇଥିଲୁ। ତିନିଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Also Read | Bihar Election News: ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ Reservation ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍: ନିତୀଶ କୁମାର

Share this: