Bihar Election News: ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ Reservation ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍: ନିତୀଶ କୁମାର

Nitishkumar

ବିହାର: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ (Bihar Assembly News) ରେ ​​ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ନୀତୀଶ କୁମାର (Bihar Chief Minister Nitish Kumar) ସଂରକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ଏକ ନୂତନ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପାରାନର ବାଲ୍ମୀକ ନଗର (Valmiki Nagar) ରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସାଧାରଣ ସଭାରେ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଆମେ ଚାହୁଁ। ଏଥିରେ ଆମର କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ କୌଣସି ମତାମତ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଖ୍ୟା କାହାର କେତେ ଅଛି, ତାହା ଜନଗଣନା ଅନୁସାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆମ ହାତରେ ନାହିଁ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଭୋଟ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରେ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ମୋତେ ପ୍ରଥମେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଗଲା ମୁଁ ବହୁତ କାମ କରିଛି।  ଯଦି ମୋତେ  ପୁଣି କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ  ତେବେ ମୁ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟକୁ ଆସିବି ପୁଣି ଆପଣମାନଙ୍କର କାମ କରିବି। ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ବାକି ଅଛି ତେବେ ଆମେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବୁ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକମାନେ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇବା ଉଚିତ୍।

୧୫ ବର୍ଷରେ ବିହାରର ଲୋକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ସେ ଅପରାଧକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅପରାଧ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିହାର ୨୩ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି, ଯାହା ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା। ଏହା ଅପରାଧ, ଦୁର୍ନୀତି, ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତା ହେଉ, ଆମେ ଏହାକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଆହ୍ଵାନରେ ମଦ ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଭଲ। ତେବେ ମଦ୍ୟପ ତଥା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏଥିରେ ଦୁଃଖିତ ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଜି ସମାଜରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ପରିବେଶ ଅଛି। ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ବିବାଦର ପରିବେଶ ରହିଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ଲୋକମାନେ ଘରୁ ବାହାରି ପାରିନଥିଲେ।

ସରକାରୀ ସେବା ଏବଂ ପୋଲିସ ସେବାରେ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତିରେ ପଚାଶ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି।

Also Read | IPS Lipi Singh: ମୁଙ୍ଗେର SP ଆଇପିଏସ୍ ଲିପି ସିଂ, ଲେଡି ସିଂଘମ ନାମରେ ପରିଚିତ

Share this: