IPS Lipi Singh: ମୁଙ୍ଗେର SP ଆଇପିଏସ୍ ଲିପି ସିଂ, ଲେଡି ସିଂଘମ ନାମରେ ପରିଚିତ

Munger Lipi Singh SP

ମୁଙ୍ଗର୍: ବିହାରର ମୁଙ୍ଗେର (Munger) ରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ (Immersion) ପକାଇବା ମାମଲାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୁଣି ଥରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ କ୍ରୋଧିତ ବିଦ୍ରୋହକାରୀ କେବଳ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଅନେକ ଗାଡିରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଥିଲେ। ଏସପି ଲିପି ସିଂ (SP Lipi Singh) ଲୋକଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଆସିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (Election Commission) କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ତାଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଙ୍ଗେର ଏସପି ଲିପି ସିଂ କିଏ?

ବିହାରର ନାଳନ୍ଦା (Nalanda) ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଲିପି ସିଂ ଜଣେ ୨୦୧୬ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ (IPS) ଅଧିକାରୀ। ତାଲିମ ପରଠାରୁ ଲିପି ସିଂଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ଅଭିଯାନ ପରଠାରୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖବରରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତା ଆରସିସି ସିଂ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ରହିଛନ୍ତି। ଲିପି ସିଂଙ୍କ ପିତା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର(Nitish Kumar) ଙ୍କ ଅତି ଘନିଷ୍ଠ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଲିପି ସିଂଙ୍କ ପିତା ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ର (JDU) ଜଣେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ।

ଲିପି ସିଂଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସୁହର୍ଷ ଭଗବତ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ, ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଙ୍କା ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ (District Magistrate)। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିପି ସିଂଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନେତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଶାସକ ଦଳର ନେତା ଆରସିପି ସିଂଙ୍କ ଝିଅ ଲିପି ସିଂଙ୍କୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇ ନଥିଲା। ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ଟ୍ରେନିଂ ପରେ ଅଧିକାଂଶ ପୋଷ୍ଟିଂରେ ସେ ତାଙ୍କ ପିତା ଆରସିପି ସିଂଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଡ୍ୟୁଟିରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଆରସିପି ସିଂଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ତଥା ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ବୋଲି ଜାଣିବା ତାଙ୍କୁ ଙ୍କୁ କାହିଁକି ଡ୍ୟୁଟିରେ ରଖାଗଲା?

Munger News: ମୁଙ୍ଗେରରେ ଭୟଙ୍କର ହିଂସା, ଏସପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ପୋଲିସ ଗାଡି ପୋଡିଲେ

ଗତ ବର୍ଷ ମୋକାମା ଜିଲ୍ଲାର ବାହୁବଲୀ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ଅନନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆଇପିଏସ ଲିପି ସିଂ ଅନନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ। ବିଧାୟକଙ୍କ ଗ୍ରାମ ଘରୁ ଏକ AK-47 ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା, ପରେ ଅନନ୍ତ ସିଂଙ୍କୁ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିଲା। ସେତେବେଳେ ଅନନ୍ତ ସିଂ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଲିପି ସିଂ ଆରସିପି ସିଂଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ  କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଲିପି ସିଂଙ୍କୁ ASP ରୁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇ ମୁଙ୍ଗର ପୋଲିସ୍ ଏସପି କରାଯାଇଥିଲା। ଆଉ ସେ ଲେଡି ସିଂଘମ ନାମରେ ପରିଚିତ ହେଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ମୂର୍ତ୍ତୀ ବିସର୍ଜନକୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଲୋଚନାକୁ ଆସିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା।

Also Read| Hathras Case: ହାଥରସ୍ ମାମଲାରେ CBI ପଚାରିଲା ସମସ୍ତ ଚାରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ପଳାୟନ ବେଳେ କେହି ଜଣେ ନିହାତି ଦେଖିଥିବେ

Share this: