Bihar Election: ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ହେଉଛନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ ରାଜର ଯୁବରାଜ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

pm_bihar

Darbhanga:  ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ (Bihar Assembly Election) ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ (Vote) ଆଜି ଚାଲିଛି। ଏଥିସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ସବୁ ଦଳ ଜୋରସୋରରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ (PM Modi) ଙ୍କର ତିନୋଟି ରାଲି ରହିଛି। ଦରଭଙ୍ଗା ପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ମୁଜାଫରପୁର (Muzaffarpur) ରେ ପହଞ୍ଚି ସେଠାରେ ଆରଜେଡି (RJD) ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ (Tejashwi Yadav) ଙ୍କୁ କଡ଼ା ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଦଳଗୁଡିକ ବିହାରର ଶିଳ୍ପକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ କୁଖ୍ୟାତ, ଯେଉଁଥିରୁ ନିବେଶକମାନେ ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ବିହାରର ଲୋକଙ୍କୁ ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଛନ୍ତି।

ଆରଜେଡିର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କଥା ଛାଡ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଆଗମନ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚାକିରୀ ଦେଉଥିବା ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ବିହାରରୁ ପଳାୟନ କରିବେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ରାଜର ରାଜକୁମାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ମୁଜାଫରପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ କଳ୍ପନା କରିପାରିବେ, ଯଦି ଗୋଟିଏ ପଟେ ମହାମାରୀ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ଜଙ୍ଗଲ ରାଜର ଲୋକମାନେ ଶାସନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବିହାରର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଦୁଇଥର ମାରିବା ଭଳି ହେବ। ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବିହାରର ଲୋକମାନେ ଜଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଯୁବରାଜଙ୍କଠାରୁ ଆଉ କ’ଣ ଆଶା କରିପାରନ୍ତି?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାରର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଆଚରଣକୁ ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଚୋରାଚାଲାଣ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି, ନଚେତ୍ ଅପହରଣ ଶିଳ୍ପର କପିରାଇଟ୍ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଛି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦଳର ରାଜନୀତି ମିଥ୍ୟା, ଠକେଇ ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବିହାରର ବିକାଶ ପାଇଁ କୌଣସି ରୋଡମ୍ୟାପ କିମ୍ବା କୌଣସି ଅଭିଜ୍ଞତା ନାହିଁ। ଯେଉଁ ଦଳଗୁଡିକ ବିହାରକୁ ଅରାଜକତା, ବିଭ୍ରାନ୍ତି ଦେଇଥିଲା ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ବିହାରର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର ତଥା ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ କେବଳ ନିଜ ପରିବାରକୁ ହଜାରେ କୋଟି କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ସୁଯୋଗ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଆସନ୍ତା ଦଶନ୍ଧିରେ ଏହି ଶତାବ୍ଦୀରେ ବିହାରର ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ଥିର ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ତୁମର ଗୋଟିଏ ଭୋଟ୍ ସ୍ଥିର କରିବ ଯେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେଇ ଭାରତରେ ବିହାରର ଭୂମିକା କ’ଣ ହେବ? ତୁମର ଗୋଟିଏ ଭୋଟ୍ ସ୍ଥିର କରିବ ଯେ ଆମେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ବିହାରର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ କେତେ ଶୀଘ୍ର ସମର୍ଥ ହେବୁ।

Also Read | India Energy Forum: ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଭିତ୍ତିରେ ଭାରତ ନିଜର ଇନ୍ଧନ ଉପଯୋଗକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରିବ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

Share this: