ଚୀନ୍ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ‘ଭୀଷ୍ମ’ ଲଦାଖରେ

Internet

Share this:

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଟି -୯୦ଟ୍ୟାଙ୍କ  କୁ ହିଁ ଭୀଷ୍ମ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଟି  ବିମାନ ଯୋଗେ ଲଦାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାକୁ ନିୟୋଜନ କରି ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି କିଛି ଘଟେ ତେବେ ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବ। ପୂର୍ବରୁ ଲଦାଖରେ ଟି -୭୨  ଟ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ଜାହାଜ ନିୟୋଜିତ ହୋଇସାରିଛି। ଏହା  ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଆଣ୍ଟି-ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ବନ୍ଧୁକ ମଧ୍ୟ ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜକୁ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ବୁଧବାର ଲଦାଖ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛି।

ସାମରିକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବାୟୁସେନା ସି-୧୭ ଗ୍ଲୋବ ମାଷ୍ଟର ଏବଂ ରୁଷ ନିର୍ମିତ ଆଇଏଲ -୭୬ ଜାହାଜ, ଲେହ ରେ ପହଁଚିଛି । ସେନାର ତିନିଟି କମାଣ୍ଡେଡ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଲଦାଖରେ ଅଛନ୍ତି।ଟି -90 ଟ୍ୟାଙ୍କ  ବା ଭୀଷ୍ମ  ପ୍ରଥମେ ରୁଷରୁ ଆସିଥିଲା ଓ ପରେ ଏହାକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରାଯାଇଛି। ଭୀଷ୍ମ ର ବିଶେଷତା ହେଲା ଯେ ସାମରିକ ସୁରକ୍ଷା ଦୁନିଆ ର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଯେ କି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିପାରେ।

ଏଥିରୁ  ଗୋଟିଏ ମିନିଟରେ ଆଠଟି ଗୁଳି ଚଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ। ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଜୈବିକ ଓ  ରାସାୟନିକ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବ। ଛଅ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିପାରିବ। ଏହାର ଇଞ୍ଜିନ କ୍ଷମତା  ହେଉଛି ଏକହଜାର ହର୍ସ ପାୱାର ଓ ଓଜନ ୪୮ ଟନ ଯେ କି ଦିନରାତି ଲଢେଇ କରିପାରେ।

Share this: