Railway Recruitment 2022 Advt: ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଚାକିରି, ଜାଣନ୍ତୁ ଯୋଗ୍ୟତା କ’ଣ?

rrb_jobs_2022_New
Share this:

Railway Recruitment 2022 Advt : ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ (Indian Railway) ରେ ଚାକିରି କରିବାର ସୁଯୋଗ ଆସିଛି। ଏହି ଖବର ସେହିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ କ୍ରୀଡ଼ା କୋଟା (Sports Quota) ରୁ ଆସି ସରକାରୀ ଚାକିରୀ (Government Jobs) ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବେ। ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ନିଯୁକ୍ତି ସେଲ୍ (RRC) ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇ (Western Railway) ଅଧୀନରେ ଅନେକ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇଛି। ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ rrc-wr.com ପରିଦର୍ଶନ କରି ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ (Online Apply) କରିପାରିବେ।

କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ (How to apply)

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ rrc-wr.com ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଲିଙ୍କକୁ ଯାଆନ୍ତୁ https://rrc-wr.com/rrwc/Files/195.pdf ଏବଂ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତୁ। ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା କ୍ରୀଡା କୋଟା ଅଧୀନରେ ପୂରଣ ହେବ। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମୋଟ ୧୬ଟି ପଦବୀ ପୂରଣ ହେବ।

ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ (Last Date)

ଏହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ୪ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨।  

ଆବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା (Required Qualification)

ଏହି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟତା ରହିବା ଉଚିତ୍। ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ଭଲଭାବେ ବୁଝିବା ଦରକାର ଏବଂ ଏହା ପରେ ହିଁ ଆବେଦନ କରିବା ଉଚିତ୍ ହେବ।

ଆବେଦନ ପାଇଁ ବୟସ ସୀମା (Age Limt)

ଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ୨୫ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ୍।  

ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ (Application Fee)

ଏସସି (SC) / ଏସଟି (ST) / ପୂର୍ବତନ ସୈନିକ / ମହିଳା, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପଛୁଆ ବର୍ଗର (OBC) ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ଭାବରେ ୨୫୦ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ବର୍ଗ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

Read Also | ବିଦେଶୀ ଟି-ଶାର୍ଟ ପିନ୍ଧି ରାହୁଲ ବାବା ଭାରତ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ବାହାରିଛନ୍ତି: ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.