ଚୀନର ଧମକ! ଆମକୁ ଆଖି ଦେଖାଇଲେ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୋଗିବ

Share this:

ବେଜିଂ: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଟାର୍ଗେଟରେ  ଅଛି ଚୀନ୍ (China)। କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Coronavirus) ଉତ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ସବୁ ଦେଶ ଚୀନ ଆଡକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ଦେଖାଇବା ପରେ ଏବେ ଚୀନ ତାର ପୁରୁଣା ରଙ୍ଗକୁ ଫେରିଛି।  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ (Xi Jinping) ଙ୍କ ମନୋଭାବ ଆଦୌ ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ। କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଚାଇନା (Chinese Communist Party-CCP) ର ଶହେ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ଅବସରେ ବେଜିଂରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ବିଶାଳ ସମାରୋହରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ତାଇୱାନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱକୁ ଖୋଲା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଞ୍ଚଳିକ ଏକତା ତଥା ସାର୍ବଭମତ୍ୱର (sovereignty) ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ତାଇୱାନର ନାମ ନନେଇ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି, ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏବଂ ଅପୂର୍ବ ଶକ୍ତିକୁ କେହି ଅବମାନନା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏପରି କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିକୁ ଆଖି ଦେଖାଇବାକୁ, ଦମନ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଦେବୁ କଦାପି ନାହିଁ।

ମାଓ-ସେ ତୁଙ୍ଗଙ୍କ ପରି ପୋଷାକ ପରିଧାନ କରି ସିସିପିର ୧୦୦ତମ ବାର୍ଷିକୀରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତି ଏହା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଚୀନ୍‌ର ୧୪୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଶକ୍ତି ସହିତ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ବସିଥିବା ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କାହାକୁ ଦମନ କରି ନାହୁଁ। ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ବଶୀଭୂତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି କିମ୍ବା ଭବିଷ୍ୟତରେ ତାହା କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି।  ଚୀନ୍ ଏହାର ସାର୍ବଭମତ୍ୱର ସୁରକ୍ଷା, ସୁରକ୍ଷା ତଥା ବିକାଶ ପାଇଁ ନିଜର ସେନା ଗଠନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପରିଣତ କରିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସେନାକୁ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସାମରିକ ଆୟୋଗର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍, ଯିଏ ବାହିନୀର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ତଦାରଖ କରନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରଠାରୁ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସିପିସିର ୯ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ମାଓଙ୍କ ପରେ ଚୀନ୍‌ର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସର୍ବଦା ଶାନ୍ତି, ବିଶ୍ୱ ବିକାଶ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୃଦ୍ଧ ସମାଜ ଗଠନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଶତାବ୍ଦୀର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନବାସୀ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ବିଶ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ହଂକଂ, ଉଇଗୁରୁ ମୁସଲମାନ, ଲଦାଖ ଏବଂ ତାଇୱାନକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ର ନୀତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମାଲୋଚିତ ହେଉଛି।

Also Read | Kalia Yojana: ୧୮ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ଖାତାକୁ ଗଲା କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା

[amazon_auto_links id=”9939″]

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.