Turkey Earthquake: ତୁର୍କୀରେ ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପ, ସମୁଦ୍ର ଜଳ ହେଲା ଅଦୃଶ୍ୟ

turkey earthquake

ତୁର୍କୀ: ଏଜିଏନ ସାଗର (Aegean Sea) ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂକମ୍ପ ତୁର୍କୀ (Turkey) ଏବଂ ଗ୍ରୀସ (Greece) କୁ ଥରାଇ ଦେଇଛି। ତୁର୍କୀର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଏଜିଏନ ସାଗରରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ର ୧୬.୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି। ଏହି ଭୂକମ୍ପରେ ୭.୦ ସାନ୍ଧ୍ରତା (magnitude) ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ପଶ୍ଚିମ ତୁର୍କୀର ଇଜମିର (Izmir) ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଭୂକମ୍ପରେ ବ୍ୟାପକ ଧ୍ୱଂସ ଘଟିଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରିପୋର୍ଟରେ ୪ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ୧୨୦ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଚିତ୍ର ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ସେଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ରିଲିଫ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅନେକ ତୁର୍କୀ ଲୋକ ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକ ଟ୍ୱିଟରରେ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓରେ, ଉଚ୍ଚ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଅନେକ ଚିତ୍ରରେ ଆବର୍ଜନା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। କେତେକ ଭିଡିଓ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଭୀତ, ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଭୂକମ୍ପ ହେବାଫଳରେ ଜଳ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସୁନାମି ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି।

Also Read| Video: ଭାରତର ଆକ୍ରମଣ ଭୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ଛାଡିଛି, ବାଜୱାଙ୍କ ପାଦ ଥରି ଉଠୁଥିଲା, ମୁହଁରେ ଝାଳ ଥିଲା…

Share this: