Woman scientist: ‘ଧୂଳି’ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ: ଭାରତୀୟ ମହିଳା ବୈଜ୍ଞାନିକ

Women Scientist

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଧୂଳି (Dust ) ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର (Nuclear Weapons) ର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ଏକ ଉପାୟ ହୋଇପାରେ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (Netaji Subhas Institute of Technology) ର ଜଣେ ମହିଳା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜ (Research Paper) ରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ମୀରା ଚଢା (Dr. Meera Chadha) ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗାଣିତିକ ମଡେଲିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରର ମାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଧୂଳି କଣିକା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆଂଶିକ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ କିମ୍ବା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ।

ପ୍ରୋସିଡିଙ୍ଗସ୍ ଅଫ୍ ରୟାଲ୍ ସୋସାଇଟି (Proceedings of Royal Society) ଲଣ୍ଡନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଶକ୍ତିର ହ୍ରାସ ଏବଂ ଧୂଳି କଣିକାର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ତୀବ୍ର ବିସ୍ଫୋରଣରୁ (ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଣବିକ ବିସ୍ଫୋରଣ) କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପରିମାଣ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ କିପରି ତରଙ୍ଗ କ୍ଷୟ ହୋଇଛି ତାହା ଦର୍ଶାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ମୀରା ନିଜ ପାଠପଢାକୁ ପରିବାର ପାଇଁ ଅଧାରେ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ବିରତି ସାଧାରଣ, ଯେଉଁମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତି ହେତୁ ପରିବାରକୁ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତି। ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ (Department of Science & Technology -DST) ର ମହିଳା ବୈଜ୍ଞାନିକ ସ୍କିମ୍ (WSO) ଫେଲୋସିପ୍ ମହିଳା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ କ୍ୟାରିଅରରେ ବିରତି ନେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତକୁ ଫେରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

[Publications link: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspa.2020.0105]

Also Read | Corona Virus: ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନରେ ଜାଣି ଜାଣି ଲୋକଙ୍କୁ କରାଯିବ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ,କିନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *