Turkey Earthquake: ୪ ବର୍ଷିୟ ଝିଅ ଆଗରେ ଭୂକମ୍ପ ହାର; ୯୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ହାଥ ହଲେଇ ଡାକିଲା ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳକୁ

turkey earthquake girl rescued-min
Share this:

ତୁର୍କୀ: ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଘଟଣାକ୍ରମରେ, ତୁର୍କୀରେ ଭୂକମ୍ପ (Turkey Earthquake) ହେବାର ୯୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଜଣେ ୪ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ବିଲ୍ଡିଂ ଆବର୍ଜନାରୁ ଜୀବନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏହି କୋଠାଟି ଭୂକମ୍ପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଇଜମିର (Ezmir) ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଇଜମିର ମେୟର ଟୁଙ୍କ ସୋଏର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୯୧ ଘଣ୍ଟାରେ ଆମେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଦେଖିଛୁ। ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ୪ ବର୍ଷର ଝିଅ ‘ଆୟଦା’ (Ayda) କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ଆମେ ବହୁତ ଦୁଃଖ ରେ ଅଛୁ, ଏହା ସହିତ ଆମେ ଏହି ସୁଖର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପାଇଛୁ।

ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳକୁ ଦେଖି ହାତ ହଲାଇଲେ:

ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଝିଅଟିର ନାମ ହେଉଛି ଆୟଦା। ଏହା ତୁର୍କୀରେ ଏକ ବହୁଳ ବ୍ୟବହୃତ ନାମ। ଏହାର ଅର୍ଥ – ‘ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ଅବତରଣ କରିଛି’। ଝିଅକୁ ଥର୍ମାଲ କମ୍ବଳରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା। ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳକୁ ଦେଖି ଝିଅଟି ବିଲ୍ଡିଂ ଆବର୍ଜନରୁ ହାତ ହଲାଇଥିଲା। ଝିଅଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ନୁସରତ ଆକସୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଝିଅର କ୍ରନ୍ଦନ ଶୁଣିଛୁ। ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜୁଥିଲୁ, ସେ ଆମକୁ ଏକ ଡିସ୍ ୱାଶର୍ ନିକଟରେ ଦେଖାଗଲା। ସେ ଆମକୁ ଦେଖି ହାତ ହଲାଇଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଲ ଅଛନ୍ତି। ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଇଜମିରର ଏକ କୋଠାର ଧ୍ୱଂସାବଶେଷରୁ ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି:

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୩୦ ଅକ୍ଟୋବରରେ ତୁର୍କୀରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ହୋଇଥିଲା। ରିଚ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୭ ଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୦୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ୯୯୪ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଜମିରର କୋଠାରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଏଠାରେ ନିଖୋଜ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ତୁର୍କୀରେ ୩୫୦୦ ତମ୍ବୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଭୂମିହୀନମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପାଇଁ ୧୩ ହଜାର ଶଯ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

Also Read| Turkey Earthquake: ତୁର୍କୀରେ ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପ, ସମୁଦ୍ର ଜଳ ହେଲା ଅଦୃଶ୍ୟ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.