ଦେଶର ଭାଗ୍ୟ ଯୁବକମାନଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି:ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି

VENKIAH NAIDU
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି (Vice-President) ଶ୍ରୀ ଏମ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ (M Venkaiah Naidu) ଆଜି ବ୍ୟକ୍ତିର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ଶିକ୍ଷା ଆମ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହେବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ଅବସରରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମିଶନ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ (United Nation) ର ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଭୁଟାନ ମିଳିତ ଭାବେ ଆୟୋଜିତ ହାର୍ଟଫୁଲ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Heartfulness All India Essay Writing Event) ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖାର ଅନ୍ ଲାଇନ୍ (Online) ଉଦ୍ଘାଟନ ଅବସରରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ।

ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ସକରାତ୍ମକ ଭାବରେ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ। ସେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ ଇଂରାଜୀ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକ ଦଶଟି ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯାଇପାରିବ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଭାଷା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ। ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ (National Education Policy) ରେ ନୈତିକ ଶିକ୍ଷାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ନୈତିକ ଶିକ୍ଷା ଆମ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇଆସୁଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦ୍ରୁତ ଗତି ସୂଚନା ଯୁଗରେ ଯେଉଁଠାରେ ସୂଚନା, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ସୂଚନା (ICT) ରହିଛି, ତା’ହେଲେ ନୈତିକ ଶିକ୍ଷାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅଧିକ ବଢିଥାଏ, ନଚେତ୍ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପକାଇପାରେ। ସେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ନୈତିକ  ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ  ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ମୂଳକୁ ଫେରିବା ଉଚିତ, ପାରମ୍ପାରିକ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପ୍ରଣାଳୀରୁ ମଧ୍ୟ ଶିଖିବା। ଛାତ୍ର, ଜୀବନରେ ନୈତିକ (Moral) ମୂଲ୍ୟବୋଧର ଶିକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ସରକାର, ପରିବାର, ଗୁରୁ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଯଦି ଆମେ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ଗତି କରୁ, ତେବେ ଭାରତ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷାର ଆଦର୍ଶ ପାରାଦୀପ ସ୍ଥିର କରିପାରିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଯୁବପିଢିଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ଉପଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଭାରତ ବିଶ୍ଵରେ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ନବସୃଜନର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇପାରିବ। ଯୁବପିଢିଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତର ହିରୋ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ଯୁବକମାନଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି। ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଦର୍ଶାଇ ସେ ଗବେଷଣା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

କୋଭିଡ ମହାମାରୀ (Covid Pandemic) ସମ୍ପର୍କରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ସଂକଳ୍ପ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ ନାଇଡୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ଜୀବନରେ ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯାହା ପରିବାର ସହିତ ଧ୍ୟାନ କରି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇପାରିବ। ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ଦର୍ଶନର ମୂଳ ଅଂଶ ଭାବରେ ସେୟାର୍ ଏବଂ କେୟାରକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୟା, କରୁଣା, ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ, ଧାର୍ମିକ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ ଭଳି ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ଯୌବନରେ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ମହାମାରୀର ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ଏବଂ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଞ୍ଚନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଦୀର୍ଘାୟୁ ଅଟନ୍ତି। କୌଣସି ଆରାମ ନକରି କୋଭିଡ ବିରୋଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ କହିଥିଲେ।

Share this: