Covid National Policy: କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି

odisha_covid19
Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (Union Health Ministry) କରୋନା (Covid-19) ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନୀତି (National Policy) ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ  ହୋଇଥିଲେ କୋଭିଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ରିପୋର୍ଟର ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଇଛି।  ଅନେକ ଥର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ। ଏପରିକି ଅନେକ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନୂତନ ନୀତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସସ୍ପେକଟେଡ ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଏଥିରେ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର, ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଏବଂ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ (suspect ward of CCC, DCHC or DHC) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇପାରିବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ରୋଗୀମାନେ ଦଶ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରେ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବେ ଏବଂ ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜ୍ୱର ନ ହେଲେ ହିଁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିପାରିବେ। ସେହି ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗାଇଡଲାଇନରେ ଆହୁରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ରୋଗୀଙ୍କ ମାମଲା ସ୍ଥିର କରିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗୀର ସଙ୍ଗରୋଧ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଯେଉଁ କୋଠରୀରେ ରୋଗୀ ବାସ କରନ୍ତି ସେହି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ଥର  ୯୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍।

Also Read | Covid19 Odisha: ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରୁ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ବଢୁଛି ଲୋକାଲ ସଂକ୍ରମଣ

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *