Maruti Suzuki Cars: ମାରୁତି ସୁଜୁକିର ତିନୋଟି କାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ରୂପରେ

maruti suzuki

ମୁମ୍ବାଇ: ମାରୁତି ସୁଜୁକି (Maruti Suzuki) ଶୀଘ୍ର ଏହାର ଯାନ ଲାଇନ୍ଅପ୍ ସତେଜ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ନୂତନ ଯାନବାହନ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଏକ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହିତ କମ୍ପାନୀ ବିଦ୍ୟମାନ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ପାଇଁ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ସମ୍ପ୍ରତି କମ୍ପାନୀର କିଛି ନୂତନ ଗାଡି ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଆଲ୍ଟୋ

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଆଲ୍ଟୋ (Maruti Suzuki Alto) ଭାରତର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ କାର। ଲଞ୍ଚ ହେବାର ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୪୦ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ବିକ୍ରି କରିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି, ଆଲ୍ଟୋ କେବଳ ୦.୮-ଲିଟର, ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଆକାଂକ୍ଷିତ ଇନଲାଇନ -୩ ଇଞ୍ଜିନ୍ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହା ୪୮ PS ଏବଂ ୬୯ Nm ର ପାୱାର୍ ଆଉଟପୁଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଏହି ଇଞ୍ଜିନରେ CNG ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି।  ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ମଡେଲ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ବଜାରକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ସେଲେରିଓ

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ସେଲେରିଓ (Maruti Suzuki Celerio) କେବଳ ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଲାଇନ୍ଅପ୍ ରେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ କାର୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଛୋଟ ହ୍ୟାଚ୍ ବ୍ୟାକ୍ ମଧ୍ୟ ଯାହାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏହା ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୪ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେବେଠାରୁ କୋଣସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜେନେରେସନ ମଡେଲ ଉପରେ କାମ କରୁଛି, ଯାହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଲଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ପାୱାର୍ ଟ୍ରେନ୍ ୧.୦-ଲିଟର କେ-ସିରିଜ୍ ଇଞ୍ଜିନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ଏବଂ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ୧.୨-ଲିଟର ଇଞ୍ଜିନ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଆଗାମୀ ଜେନେରେସନ ଅବତାରରେ ସେଲେରିଓ- X ଉପଲବ୍ଧ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଭିଟାରା ବ୍ରିଜା

ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଭିଟାରା ବ୍ରିଜା (Maruti Suzuki Vitara Brezza) ୨୦୧୬ ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବଦଳ ମଡେଲ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସଂସ୍କରଣ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏକ ମଧ୍ୟମ ଜୀବନ ଫେସେଲିଫ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା, ଯାହା ଡିଜାଇନ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ, ତଥାପି କାରଟି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଟିକେ ପୁରୁଣା ଦେଖାଯାଉଛି।

Also Read|PUBG BACK: PUBG ଭାରତକୁ ଫେରି ଆସିବ!

Share this: